Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SLOVNÍ PŘÍZVUK a ZVUKOVÁ STRÁNKA VĚTY. SLOVNÍ PŘÍZVUK ROZLIŠUJEME DVA TYPY PŘÍZVUKŮ: 1)HLAVNÍ 2)VEDLEJŠÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SLOVNÍ PŘÍZVUK a ZVUKOVÁ STRÁNKA VĚTY. SLOVNÍ PŘÍZVUK ROZLIŠUJEME DVA TYPY PŘÍZVUKŮ: 1)HLAVNÍ 2)VEDLEJŠÍ."— Transkript prezentace:

1 SLOVNÍ PŘÍZVUK a ZVUKOVÁ STRÁNKA VĚTY

2 SLOVNÍ PŘÍZVUK ROZLIŠUJEME DVA TYPY PŘÍZVUKŮ: 1)HLAVNÍ 2)VEDLEJŠÍ

3 SLOVNÍ PŘÍZVUK 1)PŘÍZVUK HLAVNÍ -na první slabice slova (police, králík, domov) slova se slabičnou předložkou přízvuk na předložce ! při spojení slova se slabičnou předložkou je přízvuk na předložce ! (na cestách, ke klášteru)

4 SLOVNÍ PŘÍZVUK 1)PŘÍZVUK HLAVNÍ předložka spojena s víceslabičným slovem, přízvuk na slově ! pokud je slabičná předložka spojena s víceslabičným slovem, je přízvuk na tomto slově !

5 SLOVNÍ PŘÍZVUK 2) PŘÍZVUK VEDLEJŠÍ -u slov trojslabičných a delších na liché slabice -vždy na liché slabice -v pomalé promluvě -je slabší než hlavní (vypozorovala, nezpochybnitelný)

6 SLOVNÍ PŘÍZVUK poznámka: v 1. části přízvuk hlavnív 2. části je přízvuk vedlejší u složených slov je v 1. části přízvuk hlavní a v 2. části je přízvuk vedlejší (´světo´běžník)

7 SLOVNÍ PŘÍZVUK - CVIČENÍ 1 ) OZNAČTE PŘÍZVUK: na židli, po nejnepřístupnějších cestách, skřivánčími trylky, pokrývka, zeměkoule, v divadle, za školou, na nejnefrekventovanější, kolotoč, cvičení, přechytračený

8 VĚTNÁ MELODIE ROZLIŠUJEME DVA TYPY MELODIE: 1)KLESAVÁ 2)STOUPAVĚ KLESAVÁ 3)STOUPAVÁ

9 VĚTNÁ MELODIE 1)MELODIE KLESAVÁ -ke konci vět klesáme hlasem -u věty oznamovací

10 VĚTNÁ MELODIE 2) MELODIE STOUPAVĚ KLESAVÁ -ke konci věty melodie stoupá a poté klesá -u vět zvolacích, přacích, rozkazovacích a otázek doplňovacích

11 VĚTNÁ MELODIE 3) MELODIE STOUPAVÁ -ke konci věty melodie stoupá -u otázek zjišťovacích

12 VĚTNÁ MELODIE - CVIČENÍ 1)PŘEČTĚTE JAKO VĚTY OZNAMOVACÍ, TÁZACÍ A ZVOLACÍ. DOPLŇTE ZNAMÉNKO. Jana se už vrátila – Odpoledne půjdeme na houby – Petr dostal další esemesku – To má být překvapení – Tentokrát vám to vyšlo – Náš závodník po prvním kole vede -

13 DŮRAZ -důraz je výraznější větný přízvuk -užívá se hlavně při vytýkání -v češtině obvykle na konci věty, ale ve větě můžeme zdůraznit slova stojící na jiném místě ve větě (Ty to opravdu nevíš? Ty to opravdu nevíš?)

14 DŮRAZ - CVIČENÍ 1) JAK MĚNÍ DŮRAZ VÝZNAM VĚTY? také Roman má také přehrávač. přehrávač Roman má také přehrávač.

15 TEMPO A PAUZY dbát na přiměřenou rychlost -při promluvě musíme dbát na přiměřenou rychlost / tempo řeči ( pokud mluvíme rychle, těžko promluvě porozumíme; pokud pomalu, posluchači mohou být unavení) -při pomalejším tempu je více pauz -při rychlejším tempu je jich méně -používáním pauz členíme projev na úseky, díky kterým se stává srozumitelnější pauzou čárka - v psaném projevu je pauzou čárka

16 TEMPO A PAUZY - CVIČENÍ 1) JAK SE MĚNÍ VÝZNAM VĚTY PŘI Z MĚNĚ PAUZY? Toto je druhá závažná otázka. Toto je druhá, závažná otázka. Tatínek vyprávěl, co se včera přihodilo Elišce. Tatínek vyprávěl, co se včera přihodilo, Elišce.

17 ZDROJE Hošnová E., Bozděchová I., Mareš P., Styblík V., Svobodová I., Český jazyk 6, SPN, Praha 2006 Příruční mluvnice češtiny, autoři: kolektiv autorů ÚČJ, NLN, 2003


Stáhnout ppt "SLOVNÍ PŘÍZVUK a ZVUKOVÁ STRÁNKA VĚTY. SLOVNÍ PŘÍZVUK ROZLIŠUJEME DVA TYPY PŘÍZVUKŮ: 1)HLAVNÍ 2)VEDLEJŠÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google