Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DRUHY VĚT PODLE POSTOJE MLUVČÍHO Mgr. Michal Oblouk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DRUHY VĚT PODLE POSTOJE MLUVČÍHO Mgr. Michal Oblouk."— Transkript prezentace:

1 DRUHY VĚT PODLE POSTOJE MLUVČÍHO Mgr. Michal Oblouk

2 VĚTA OZNAMOVACÍ  vyjadřuje prosté sdělení, oznámení nebo informaci  sloveso má tvar oznamovacího nebo podmiňovacího způsobu  melodie klesavá  na konci píšeme tečku Uplynulo deset let. Na stéblech trávy se třpytí kapky rosy. Je klid. Přišel bych zítra odpoledne. Včera jsme navštívili tetu.

3 VĚTA TÁZACÍ  vyjadřuje dotaz, otázku  sloveso má tvar oznamovacího nebo podmiňovacího způsobu  melodie stoupavě klesavá  na konci píšeme otazník  rozlišujeme: a) ZJIŠŤOVACÍ OTÁZKA – zjišťujeme, zda to, co máme na mysli, je správné, či nikoliv, na 1. místě sloveso, odpovídáme ANO/NE Vám se to nehodí? Dostal jsi zprávu včas? Přijdeš? Jestlipak ho znáš? b) DOPLŇOVACÍ OTÁZKA – doplňujeme danou skutečnost, uvozuje se tázacími zájmeny (kdo, co, který) nebo tázacími příslovci (kde, kdy, kolik) Kdo je doma? Co mi chceš? O čem jste mluvili? Kam jdeš? Kdy přijdeš? Kolik je hodin? c) VYLUČOVACÍ OTÁZKA – v odpovědi vybereme jednu z nabízených možností Dal by sis kávu, nebo čaj? Přijedeš v sobotu, nebo v neděli?

4 VĚTA ŽÁDACÍ  vyjadřuje rozkaz nebo zákaz, vybídnutí, žádost nebo přání, aby se něco uskutečnilo  sloveso má tvar rozkazovacího, oznamovacího nebo podmiňovacího způsobu  melodie stoupavě klesavá  na konci vykřičník nebo tečka a) ROZKAZOVACÍ – rozkaz, výzva nebo zákaz Přijďte mezi nás. Dávejte pozor! Choďte vpravo! Nevstupovat! b) PŘACÍ – přání, bývají uvozeny částicemi Ať se vám to podaří! Nechť se vrátí! Kéž se uzdraví!

5 VĚTA ZVOLACÍ  vyjadřuje citový poměr mluvčího k tomu, co se jí říká, např. radost, zármutek, podiv, opovržení, hrůzu,…  nemá vlastní mluvnickou formu – má podobu ostatních vět pronesených vzrušeným tónem  melodie klesavá nebo stoupavě klesavá  na začátku věty často částice, citoslovce  na konci vždy vykřičník Jak ten chlapec za rok vyrostl! Ach, to je zde krásně! Vida, sestra je už doma! Co tě to jen napadlo!


Stáhnout ppt "DRUHY VĚT PODLE POSTOJE MLUVČÍHO Mgr. Michal Oblouk."

Podobné prezentace


Reklamy Google