Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

41.1 Částice Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Dana Brádková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "41.1 Částice Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Dana Brádková."— Transkript prezentace:

1 41.1 Částice Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Dana Brádková

2 41.2 Co už víš? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Částice většinou stojí na začátku věty. Označujeme je číslem 9. Kéž bych dnes nebyl zkoušený! Ať se babička brzo uzdraví! Nechť už začnou prázdniny! Řekni nějaké své přání......................................................................................................

3 41.3 Jaké si řekneme nové termíny a názvy? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Částice jsou slova, která dávají větě platnost zvolání, přání nebo výzvy. Částic není mnoho, jsou to např. slova: ať, kéž, nechť, což, cožpak. Najdi mezi slovy částice a podtrhni je. moře, kouzelný, zpíval, pes, což, kamkoli, nebo, v, odpoledne, ráda, zasadit, brzy, kéž, ale, už, modrý, nechť, podívej, kůň, snad, jelikož, protože, pokud, ať, kam, černý

4 41.4 Co si řekneme nového? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Změň věty oznamovací na přací tím, že použiješ částice. Budu mít hezké vysvědčení. (kéž) Nespadni! (ať) Příští sobotu bude svítit sluníčko. (nechť) Vrátíme se z prohlídky galerie dřív. (což) Zodpovíme všechny otázky testu správně! (ať) Dnes si vyjdeme na houby. (což) Částice jsou i slova ano, zajisté, nikoli, bohužel.

5 41.5 Procvičení a příklady Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Najdi ve větách částice, podtrhni je a napiš nad ně 9. Ať jsme o Vánocích všichni spolu doma. Zdalipak se tatínkovi podaří opravit pračku? Kéž by nám přálo při závodech štěstí. Jestlipak k nám přijdeš zítra na oběd? Kéž by už začalo jaro! Nechť se po prázdninách zase všichni sejdeme v naší třídě. Ať má maminka víc času na hry s námi. Ať zítra přijdete včas na vlak. Jestlipak se urodí letos dost meruněk?

6 41.6 Něco navíc pro šikovné Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Částice mohou být i jiným slovním druhem. Najdi je ve větách a napiš nad ně 9. Nejspíš schoval poklad na hradě. Klidně si vezmi jen mikinu. Ať se nechá ostříhat! Ano, rád přijdu na návštěvu. Zdalipak tam budou mít i bazén? Bohužel se setkáme až za měsíc. Prostě nepojedeme autem, ale půjdeme pěšky! Že ses do toho pletl. Kéž bychom ho prokoukli dříve. Ať Radka koupí i nějaké jogurty.

7 41.7 CLIL Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura I wish my grandfather got well soon. I wish I got a tablet as a birthday present. Don´t hit yourself. Ať už se dědeček uzdraví. Kéž bych dostal k narozeninám tablet. Ať se neuhodíš.

8 41.8 TEST ZNALOSTÍ Správné odpovědi: 1.b 2.c 3.c 4.a Test na známku Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura 41.7 CLIL

9 41.9 Použité zdroje, citace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Obrázky z databáze klipart.

10 41.10 Anotace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura AutorDana Brádková Období01 – 06 /2013 Ročník3. ročník Klíčová slovaČástice AnotacePrezentace popisující základní učivo o částicích.


Stáhnout ppt "41.1 Částice Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Dana Brádková."

Podobné prezentace


Reklamy Google