Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

86.1 Přímá řeč Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Mgr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "86.1 Přímá řeč Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Mgr."— Transkript prezentace:

1 86.1 Přímá řeč Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Mgr. Blanka Průšová Prohlédni si obrázky a popiš, co na nich vidíš. Pokuste se vytvořit rozhovory k daným obrázkům.

2 86.2 Co už víš? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Umíš přečíst komiks podle rolí…. Pokud čteš sám, umíš měnit hlas… Umíš správně intonovat (měnit hlas dle rolí) jednoduché básně, popřípadě krátké příběhy. Umíš si daný text rozdělit na role a spolu se spolužáky ho po rolích přečíst.

3 86.3 Jaké si řekneme nové termíny a názvy? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Přímou řečí někdo něco oznamuje, ptá se nebo rozkazuje. Přímá řeč uvádí doslova, co někdo řekl nebo napsal. Používá se ve vypravování, které se tak zpestří a oživí. Maminka na mě volala: „Napiš si úkoly a pojedeme.“ Přímá řeč začíná velkým písmenem a končí tečkou, čárkou, otazníkem nebo vykřičníkem. Přímá řeč bývá na začátku i na konci ohraničena uvozovkami. !!! V nepřímé řeči neužíváme uvozovky, z věty uvozovací a přímé řeči se stává souvětí. (Maminka mi řekla, že mám napsat úkoly.) Přímou řeč a větu uvozovací nepovažujeme za souvětí.

4 86.4 Co si řekneme nového? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Přímá řeč bývá uvozena větou uvozovací. Věta uvozovací může stát: a) před přímou řečí b) za přímou řečí c) je do přímé řeči vložena Maminka na mě volala: „Napiš si úkoly a pojedeme.“ „Napiš si úkoly a pojedeme,“ volala na mě maminka. „Napiš si úkoly,“ volala maminka, „ a pojedeme.“ Za větou uvozovací píšeme dvojtečku. Za větou uvozovací píšeme tečku. Věta uvozovací oddělena z obou stran čárkami, popř. otazníkem či vykřičníkem.

5 86.5 Procvičení a příklady Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura K daným uvozovacím větám doplň přímou řeč. Paní učitelka se ptala: „…….“ Babička poprosila: „……“ „ …….,“ prosil tatínek. „ ……!“ zavolala maminka. „ …….,“ podivil se lékař. „ …...,“ odpověděla Jana. Doplň správně znaménka: „ “., ? ! Kdo to spí v našich postýlkách podivili se trpaslíci Oslíčku, otřes se poroučel marně mládenec Ke koni Zlatohříváku patří i zlatá uzda pomyslel si princ a sundal uzdu ze zdi Abys získal Zlatovlásku řekl vážně král musíš splnit tři úkoly Přivez mi to, co ti po cestě cvrnkne do klobouku poprosila Popelka tatínka Aby byl dort nejlepší řekli pejsek s kočičkou dáme do něj všechny dobré věci

6 86.6 Něco navíc pro šikovné Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura 1. Pokus se převést přímou řeč do řeči nepřímé. „Petře, půjdeš se mnou zítra odpoledne bruslit?“ ________________________________________ „Zítra to nepůjde. Musím na trénink.“ ________________________________________ „A kdy se ti to tedy hodí?“ ________________________________________ „Já bych mohl v sobotu a ty?“ ________________________________________ 2. Pokus se převést nepřímou řeč do řeči přímé. Maminka mi řekla, abych šel spát. ________________________________________ Ota se ptal, jestli mám brusle. ________________________________________ Jára volal, že nemůže přijít. ________________________________________ 3. Namaluj krátký komiksový příběh. Zapiš ho a) s použitím přímé řeči b) nepřímou řečí.

7 86.7 CLIL Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura komiks comic direct speech indirect speech přímá řeč nepřímá řeč Maminka na mě volala: „Napiš si úkoly a pojedeme.“ Maminka mi řekla, že mám napsat úkoly.

8 86.8 Test znalostí Správné odpovědi: 1.c 2.a 3.d 4.b Test na známku Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura

9 86.9 Použité zdroje, citace 1.HORÁČKOVÁ,M., STAUDKOVÁ,H., ŠTROBLOVÁ,J. Český jazyk pro pátý ročník. 3vyd.Všeň: Alter, 2012. ISBN 978-80-7245-129-6 2. Obrázky z databáze Klipart 3. http://ceypex.bloger.cz/obrazky/ceypex.bloger.cz/snek-komiks-3.jpg 1.HORÁČKOVÁ,M., STAUDKOVÁ,H., ŠTROBLOVÁ,J. Český jazyk pro pátý ročník. 3vyd.Všeň: Alter, 2012. ISBN 978-80-7245-129-6 2. Obrázky z databáze Klipart 3. http://ceypex.bloger.cz/obrazky/ceypex.bloger.cz/snek-komiks-3.jpg Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura

10 86.10 Anotace AutorMgr. Blanka Průšová Období01 – 06/2013 Ročník5. ročník Klíčová slovaPřímá řeč, nepřímá řeč AnotaceMateriál popisuje učivo o přímé řeči. Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura


Stáhnout ppt "86.1 Přímá řeč Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Mgr."

Podobné prezentace


Reklamy Google