Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zvuková podoba věty Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zvuková podoba věty Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí."— Transkript prezentace:

1 Zvuková podoba věty Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

2 Zvuková podoba věty Věta - celek myšlenkový, mluvnický, zvukový Pro zvukovou podobu věty je rozhodující: a) členění na větné úseky (kóla), tj. menší zvukové a významové celky, mezi úseky vznikají přestávky (pauzy) Všichni očekávali netrpělivě slíbenou zprávu. Všichni očekávali netrpělivěIslíbenou zprávu.

3 b) větný přízvuk (důraz) -přízvuk, kterým slovo vyniká nad ostatními slovy -v klidné oznamovací větě bývá významové jádro na konci, proto je tam i větný přízvuk Vyzvedněte si opravenou obuv včas. -v citově zabarvené větě bývá důraz na jiném místě Čert aby je vzal. Větný přízvuk má vliv i na význam sdělení: Půjčím Evě tu novou knížku.

4 c) Melodie (intonace) - změna výšky hlasu Věty: oznamovací – klesavá melodie tázací: otázky doplňovací otázky zjišťovací (V kolik hodin přijdeš?)klesavá melodie (Vrátíš se v neděli?)stoupavá melodie žádací, přací(Ať vstoupí! Kéž by přišel!)klesavá melodie zvolací(Ach, to je krása!) klesavá, stoupavě klesavá m. nekoncový úsek větymírně stoupavá melodie Členění řeči na úseky pomocí pauz, intonace a přízvuku se nazývá frázování.

5 Seznam použitých pramenů: Konopková, L., Krejčová, M.: Čeština ve škole i doma. Fortuna, Praha 1998 Mašková, Drahuše: Český jazyk – přehled středoškolského učiva, Petra Velanová, Třebíč 2005 Sochrová, Marie: Český jazyk v kostce pro střední školy, FRAGMENT, Havlíčkův Brod 2007 Zvuková podoba věty Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí


Stáhnout ppt "Zvuková podoba věty Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí."

Podobné prezentace


Reklamy Google