Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ch_044_Karboxylové kyseliny v domácnosti Ch_044_Deriváty uhlovodíků_Karboxylové kyseliny v domácnosti Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ch_044_Karboxylové kyseliny v domácnosti Ch_044_Deriváty uhlovodíků_Karboxylové kyseliny v domácnosti Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola."— Transkript prezentace:

1 Ch_044_Karboxylové kyseliny v domácnosti Ch_044_Deriváty uhlovodíků_Karboxylové kyseliny v domácnosti Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 9.ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje, vysvětluje učivo – deriváty uhlovodíků.  Je určen pro předmět chemie a ročník devátý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Novotný,P., za kolektiv. Chemie pro 9.ročník základní školy, SPN a.s., Praha 1998.

3 Karboxylové kyseliny v domácnosti

4 Kyselina octová CH 3 COOH ● je jednou z nejvýznamnějších průmyslových organických surovin ● ročně se jí na světě vyrobí přes 5 milionů tun ● používá se v laboratoři i v chemickém průmyslu jako významné rozpouštědlo při přípravě čistých chemických sloučenin

5 ● přímo jako chemická surovina slouží k výrobě řady dalších organických sloučenin ● nejvýznamnějším produktem je vinylacetát, který následně slouží jako surovina (monomer) pro přípravu polyvinylacetátu ● derivát kyseliny octové, acetanhydrid, je používán jako silné acylační činidlo, zejména při výrobě acetylcelulosy, která v minulosti sloužila jak k výrobě syntetických vláken (acetátové hedvábí), tak pro přípravu podložek pro fotografické negativní materiály a pro kinofilm

6 ● Je také jednou ze surovin pro výrobu kyseliny acetylsalicylové, která je hlavní složkou nejrozšířenějších léků proti horečkám a zánětům (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin aj.). ● Ve srovnání s průmyslovými aplikacemi, spotřeba kyseliny octové ve formě octa v kulinářských aplikacích pro okyselování jídel a při konzervaci zeleniny je zcela nezanedbatelná.

7

8 ● Další použití v domácnosti nachází kyselina octová díky své kyselosti a schopnosti rozpouštět uhličitany jako součást čisticích přípravků, zejména pro odstraňování vodního kamene.

9 Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice M

10 Návrh na domácí pokus: ● Vložte vejce do sklenice (opatrně aby se nerozbilo) ● Zalijte ho octem a nechte 24 hodin působit ● Pozorování a závěr: ● Ocet začne skořápku rozkládat (za uvolňování CO 2 ) ● Po 24 hodinách je vejce „nahé“ a drží jej pohromadě jen tenká blána pod skořápkou

11 Kyselina mléčná CH 3 –CHOH–COOH ● Používá se v pekařství, v potravinářském průmyslu (při výrobě tvarohů, sýrů, jogurtů, kvašeného zelí), pivovarnictví (E270), koželužství, k přípravě limonád a při barvení a zušlechťování textilií (pohmat, lesk). ● Používá se také kvůli svým antiseptickým vlastnostem v mastech, ústních vodách a jako prostředek k ošetřování vlasů.

12

13 Kyselina vinná HOOCCH(OH)CH(OH)COOH Používá se v: ● v potravinářství ● na výrobu šumivých nápojů ● na výrobu prášků do pečiva ● v barvírenském průmyslu

14

15 Kyselina citrónová C 6 H 8 O 7 ● Doplněk stravy: v potravinářství se kyselina citronová používá jako ochranná a dochucovací látka, hlavně u nápojů (bývá označována jako přídatná látka E 330) ● Změkčování vody: díky schopnosti tvořit s kovy cheláty se kyselina citronová přidává do mýdel a čisticích prostředků ● Ve fotografické chemii se používá jako kyselá součást některých přerušovacích lázní a ustalovačů.

16

17 Důkaz hydroxykyselin (Uffelmannova reakce) Y

18 Přiřaď: Kyselina octová Kyselina mléčná Kyselina vinná Kyselina citrónová

19 POUŽITÉ ZDROJE: ● Obr.1: Kyselina octová. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.4: Ocet. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.5: Nakládané okurky. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.2, 3: Kyselina mléčná. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.6: Kysané zelí. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.7: Pečivo. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.8: Kyselina vinná. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.9: Bottle and glass of wine - Stock Image. Depositphotos.com [online] [cit ]. Dostupné z: wine.html?sq=2u0kk3&sst=0http://depositphotos.com/ /stock-photo-bottle-and-glass-of- wine.html?sq=2u0kk3&sst=0

20 POUŽITÉ ZDROJE: ● Obr.10: Kyselina citronová. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.11: Citric acid in bottle - Stock Image. Depositphotos.com [online] [cit ]. Dostupné z: bottle.html?sst=0&sqc=1&sqm=1656&sq=2vkre7http://depositphotos.com/ /stock-photo-citric-acid-in- bottle.html?sst=0&sqc=1&sqm=1656&sq=2vkre7 ● Obr.12: Nápoj. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Obr.13: Džem. Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: ● Důkaz hydroxykyselin (Uffelmannova reakce). [online] [cit ]. Dostupné z: ● Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice. [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Ch_044_Karboxylové kyseliny v domácnosti Ch_044_Deriváty uhlovodíků_Karboxylové kyseliny v domácnosti Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google