Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

„OTEVŘENÁ RUKA PÁNĚ“ Člověk v tísni, o.p.s. aneb O vymáhání dluhů v Česku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "„OTEVŘENÁ RUKA PÁNĚ“ Člověk v tísni, o.p.s. aneb O vymáhání dluhů v Česku."— Transkript prezentace:

1 „OTEVŘENÁ RUKA PÁNĚ“ Člověk v tísni, o.p.s. aneb O vymáhání dluhů v Česku

2 1) Vymáhání pohledávek v Česku

3 2) Vybrané vymáhací modely v EU V EU existují 2 základní kulturní koncepty náhrady nákladů vymáhání: a) Britský model - koncept tzv. small claims track, jde o hranici obdoby bagatelních pohledávek (v GB např Kč) - do výše uvedené hranice nejsou přiznávány v nalézacím a exekučním řízení věřiteli žádné náhrady nákladů spojených s právním zastoupením - výjimečně může v odůvodněných případech soud přiznat náhrady nákladů maximálně do výše Kč Obdobný koncept je využíván v zemích: Austrálie, Irsko, Portugalsko, Švýcarsko, Nový Zéland, USA, atd. b) Německý model - výše náhrady nákladů v nalézacím i exekučním řízení se odvíjí v pásmech od vymáhané výše pohledávky

4 3) Německý model - zákon o odměnách advokátů – Rechtsanwaltsvergütungsgesetz (RVG) - odměnu advokáta stanoví § 2 RVG. - základem výpočtu je stanovená škála sazeb, kdy do výše 300 EUR hodnoty sporu je sazba 25 EUR. Tato základní sazba se zvyšuje s navýšením hodnoty sporu o 300 EUR vždy o 10 EUR. - advokát v nalézacím řízení účtuje koeficientem 1,0 (RVG VV Nr.3305). - advokát exekučním řízení účtuje koeficientem 0,5 Příklad: V případě vymáhání přirážky za jízdu na černo v Kolíně nad Rýnem, kdy je přirážka 40 EUR budou náklady v nalézacím a exekučním řízení následující: Soudní poplatek – 23 EUR Advokát v nalézacím řízení – 25 EUR Advokát v exekučním řízení – 12,5 EUR Celkem – 60,5 EUR (1.513 Kč)

5 4) Polský model V případě vymáhání přirážky za jízdu na černo v hodnotě 150 PLN jsou celkové náklady: Soudní poplatek – 30 PLN Advokát v nal. řízení – 60 PLN Celkem – 90 PLN (540 Kč)

6 5) Řešení podle MSp

7 6) Závislost efektivity na nákladech Příklad: Pan Novák má ženu a 2 děti. Čistým měsíční příjem činí Kč. Pan Novák jel pětkrát načerno a má dluh u Pojišťovny České spořitelny, kde neuhradil úrok z prodlení, ve výši 34 Kč. Na pokutách za jízdu načerno je po něm vymáháno celkem Kč, Pojišťovna České spoř. po panu Novákovi vymáhá celkem Kč včetně příslušenství. Celková výše pohledávky činí Kč Měsíčně exekvovatelná částka činí Kč Poslední dluh bude splacen po 9 letech trvání exekuce, kdy byla celková výše vymáhané jistiny Kč.

8 7) Domácí půjčky, a.s.

9 8) Pojišťovna České spořitelny

10 9) Exekuce

11 Diskuse www. R O Z H O D N E N E.cz Děkuji za pozornost Daniel Hůle, Člověk v tísni, o.p.s. /


Stáhnout ppt "„OTEVŘENÁ RUKA PÁNĚ“ Člověk v tísni, o.p.s. aneb O vymáhání dluhů v Česku."

Podobné prezentace


Reklamy Google