Kritické myšlení Bc. Helena Selucká Podpora čtenářství – podzim 2010.

Slides:



Advertisements
Podobné prezentace
Videotrénink interakcí
Advertisements

Úvodní konference projektu Úvodní konference projektu.
Problémy spojené se zaváděním CLIL do škol:
Co se mají žáci ve škole naučit ? Doplňující pedagogické studium pro učitele Mgr. K. Starý.
Cíle vzdělávání Význam zvažování a stanovení cílů vzdělávání
Téma 3: Cíle vzdělávání 3. část
1 Týmová práce TYMP 2/ C3 Manažer a leader. Klíčové kompetence. Pavla Kotyzová UNIVERZITA TOMÁŠE BATI VE ZLÍNĚ, FAKULTA MULTIMEDIÁLNÍCH KOMUNIKACÍ, ÚSTAV.
Dosavadní možnost studia učitelství Mgr. - odborné (s možností učitelské způsobilosti) – FF - učitelství (PdF, FTK, PřF)
Hodnocení klíčových kompetencí ZŠ Jablunkov 2009/102010/11.
PSYCHICKÉ JEVY.
Motivace ve vzdělávání dospělých Lektor: Mgr. Šárka Prachařová
Konference Jihlava mluví o vzd ě lávání a Montessori pedagogice 2014 Montessori na 1. stupni ZŠ – zkušenosti z praxe.
Prezentace záměru aktivit letošního projektu „Regionální konference“
KLÍČOVÉ KOMPETENCE Lucie Hučínová Výzkumný ústav pedagogický v Praze
Jak psát texty ke kombinované formě studia Projekt Rozvoj e-learningu v oblasti vzdělávání pedagogů v Moravskoslezském kraji.
(komentovaný přehled)
Kompetence žáka – absolventa Ing. Dana Juchelková
Kritické myšlení - základní vymezení, ukázková lekce
Průřezová témata.
AUTOR: Mgr. Lenka Bečvaříková
Projektová výuka. Úspěch projektu je závislý na dobrém naplánování a dobrém řízení v poměru 8:2.
III. ročník – ošetřovatelství – prezenční III. ročník – ošetřovatelství. kombinované 259 Vybrané kapitoly z didaktiky 195 Vybrané kapitoly z didaktiky.
VYUČOVACÍ PROCE S A JEHO FÁZE
Teorie vzdělávání dospělých
RVP ZV a tvorba ŠVP Jak dojít k cíli : zpracovat efektivní
Manažer a leader. Klíčové kompetence. Pavla Kotyzová
INTERAKCE KOMUNIKACE PEDAGOGICKÁ KOMUNIKACE
Poznáváme antickou kulturu „ „Vzdělanost má trpké kořínky, ale sladké plody“ Aristoteles.
Manažer a leader. Klíčové kompetence. Pavla Kotyzová
Předškolní vzdělávání v Evropských školách PhDr. Dana Musilová Inspektorka pro předškolní a primární cyklus Evropských škol
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
UČENÍ EVA JEŘÁBKOVÁ.
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM INFORMAČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Metodická východiska pro utváření hodnotových postojů ve školní třídě Bc. Jana Kocourková.
6. Dítě jako subjekt vzdělávání
Didaktika geografie.
Pedagogické minimum pro knihovníky – kritické myšlení a jeho metody Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. KISK FF MU 4. listopad 2015 Seminář – Vědecká knihovna.
 program „Začít spolu“ (Step by Step) je realizován ve více než 30 zemích  v ČR od 1994 v MŠ, 1996 v ZŠ  pedagogický přístup orientovaný na dítě 
Přechod žáka ze ZŠ na SŠ SPŠ Ostrov Stručný program setkání 7:30-8:30  příprava ve třídách (otázky pro diskusi, vyzvednutí prac.oděvů, poučení.
VÝSTUPY Z DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ POTŘEB MATEŘSKÝCH ŠKOL A ZÁKLADNÍCH ŠKOL pro ORP ŠUMPER Mgr. Ivana Hanáková.
Cogito ergo sum. - Myslím, tedy jsem. René Descartes.
Připraveno s podporou programu Erasmus+ Evropské unie. Výsledky učení v pedagogické činnosti vysokých škol Představení metodiky.
K ONSTRUKTIVISMUS Zora Syslová. T RANSMISE VERSUS KONSTRUKCE Transmisivní pedagogika klade důraz na fakta a jejich zapamatování. Konstruktivistická pedagogika.
Třída KUŘÁTKA PROJEKT MALÝ ZAHRADNÍK Dílčí projekt: KULIHRÁŠEK
Výukový materiál zpracován v rámci projektu
Praha, 1. – ročník mezinárodní konference k profesnímu rozvoji pedagogických pracovníků Profesní rozvoj pedagogů.
INTERAKCE KOMUNIKACE PEDAGOGICKÁ KOMUNIKACE
Rozvoj týmové spolupráce prostřednictvím pohybových aktivit
VYUČOVÁNÍ A UČENÍ A/ B/ a/ cíle výuky b/ klíčové kompetence
1. Vyhledej na internetu loga různých firem, zhodnoť je a porovnej
Teorie vzdělávání dospělých
Zážitková pedagogika ve výuce Etiky
Podmínky učení.
Základní škola, Hořice, Husova 11 VY_32_INOVACE 1_73
Bc. Helena Selucká Podpora čtenářství – podzim 2011
Konstruktivismus Zora Syslová.
INTERAKCE KOMUNIKACE PEDAGOGICKÁ KOMUNIKACE
Osobnost supervizora Jitka Navrátilová
Mgr. Helena Hubatková Selucká VIKBB35 Podpora čtenářství – podzim 2013
Sociální dovednosti učitele
Práva dítěte Výchova k občanství
Základní škola a Mateřská škola Libáň, okres Jičín Moderní škola 2010
aneb vyvážený plán hodiny s prvky konstruktivismu
WORKSHOP Metody práce s informacemi v online prostředí
Co může škola udělat pro mimořádně nadaného žáka
Kalhous, Z., Obst, O. a kol. Školní didaktika. Praha: Portál, 2002.
Jak na jazyky.
Lekce 6: Dítě v procesu socializace výchovy a vzdělávání
Květen ’19 VYUČOVACÍ PROCES Kurikulum. Výukové cíle, klíčové kompetence. Obsah vzdělávání - učivo. Jitka Jursová.
Dělíme se o pizzu Sociabilita .
Transkript prezentace:

Kritické myšlení Bc. Helena Selucká Podpora čtenářství – podzim 2010

Kritické myšlení KM je myšlení nezávislé, samostatné.KM je myšlení nezávislé, samostatné. Informace a informovanost jsou výchozími body KM.Informace a informovanost jsou výchozími body KM. KM hledá a předkládá otázky a problémy.KM hledá a předkládá otázky a problémy. KM hledá promyšlená zdůvodnění.KM hledá promyšlená zdůvodnění. KM je myšlením ve společnosti.KM je myšlením ve společnosti. Psaní je pro kritické myšlení nejcennějším názorem.Psaní je pro kritické myšlení nejcennějším názorem.

UČENÍ Co je to učení?Co je to učení? Co získáme, když se učíme?Co získáme, když se učíme? K čemu je učení?K čemu je učení? Kdy se s učením nejčastěji setkáváme?Kdy se s učením nejčastěji setkáváme? Kde se s učením nejčastěji setkáváme?Kde se s učením nejčastěji setkáváme? Učíme se sami?Učíme se sami? Proč se učíme?Proč se učíme? Co nepříznivě ovlivňuje učení?Co nepříznivě ovlivňuje učení?

Optimální podmínky pro rozvoj KM Poskytnout žákům čas a příležitost pro KM.Poskytnout žákům čas a příležitost pro KM. Umožnit žákům volně věci domýšlet a domněnky vyslovovat.Umožnit žákům volně věci domýšlet a domněnky vyslovovat. Rozmanité myšlenky, nápady a názory přijímat otevřeně.Rozmanité myšlenky, nápady a názory přijímat otevřeně. Podporovat aktivní zapojení žáků do učebního procesu.Podporovat aktivní zapojení žáků do učebního procesu.

Optimální podmínky pro rozvoj KM Zajistit bezbariérové prostředí, kde nebudou žáci vystaveni posměchu.Zajistit bezbariérové prostředí, kde nebudou žáci vystaveni posměchu. Vyjádřit důvěru v to, že každý žák je schopen činit kritické úsudky.Vyjádřit důvěru v to, že každý žák je schopen činit kritické úsudky. Oceňovat myšlení.Oceňovat myšlení. Být připraven formulovat své úsudky či se jich naopak zdržet.Být připraven formulovat své úsudky či se jich naopak zdržet.

Proč? KOMPETENCEKOMPETENCE

Kompetence Soubor znalostí, dovedností, postojů, hodnot, které umožňují člověku účinně jednat v různých situacích.Soubor znalostí, dovedností, postojů, hodnot, které umožňují člověku účinně jednat v různých situacích. –znalost? – komunikovat slušně a co to znamená –dovednost? –postoj?

Bloomova taxonomie 1956 Benjamin Bloom1956 Benjamin Bloom klasifikace vzdělávacích cílůklasifikace vzdělávacích cílů –kognitivní oblast –postojová (citová) oblast –psychomotorická oblast

Kognitivní oblast Zapamatování – znalostZapamatování – znalost PorozuměníPorozumění AplikaceAplikace AnalýzaAnalýza SyntézaSyntéza Hodnotící posouzeníHodnotící posouzení

E – U - R UVĚDOMĚNÍ si významu informací REFLEXEEVOKACE

Evokace vybavení si a utřídění dosavadních představ o tématu - prekonceptyvybavení si a utřídění dosavadních představ o tématu - prekoncepty propojuje dosavadní znalosti, zkušenosti či představy učícího se dítěte s cílem pro danou hodinupropojuje dosavadní znalosti, zkušenosti či představy učícího se dítěte s cílem pro danou hodinu učitel (ka) nezasahuje do výuky, pouze dodá další instrukce nebo naváže další otázkouučitel (ka) nezasahuje do výuky, pouze dodá další instrukce nebo naváže další otázkou individuální, poté ve dvojicích, ve skupinách...individuální, poté ve dvojicích, ve skupinách... vnitřní motivace pro práci s tématemvnitřní motivace pro práci s tématem

Uvědomění si významu informací přichází zdroje, které žáci mohou považovat za zdroj informovanější, poučenější než jsou v danou chvíli oni samipřichází zdroje, které žáci mohou považovat za zdroj informovanější, poučenější než jsou v danou chvíli oni sami příjímání nových informací, jakou mají pro žáka hodnotu....příjímání nových informací, jakou mají pro žáka hodnotu.... samostatné hledání a nalézání odpovědí na stanovené otázkysamostatné hledání a nalézání odpovědí na stanovené otázky trvajících chuť učit se a poznávattrvajících chuť učit se a poznávat

Reflexe každý sám formuluje své pochopení po svémkaždý sám formuluje své pochopení po svém sestavuje svůj nový obraz studované věci – staví novou strukturu z původních i nových poznatků a otázek, ujasňuje si souvislostisestavuje svůj nový obraz studované věci – staví novou strukturu z původních i nových poznatků a otázek, ujasňuje si souvislosti ujasňuje si postupy učení a myšlení, kterými se dostal k novým informacím a novému pochopeníujasňuje si postupy učení a myšlení, kterými se dostal k novým informacím a novému pochopení reflexe jedné hodiny bývá evokací dalšíreflexe jedné hodiny bývá evokací další

„Velbloudi“ EVOKACEEVOKACE UVĚDOMĚNÍ SI VÝZNAMU INFORMACÍUVĚDOMĚNÍ SI VÝZNAMU INFORMACÍ REFLEXEREFLEXE