Kompozice odborného textu

Slides:



Advertisements
Podobné prezentace
Seminář IVIG 2008, Kde plagiátorství začíná Moravská zemská knihovna Brno Mgr. Jana Nejezchlebová
Advertisements

Cíle a postupy empirického výzkumu
Příklady citací v textu
Jak psát SOČ Seminář DDM Praha 6. ledna 2010 Lenka Krejčová Doplnil poznámkami: Č.Kodejška -Ne pouze kompilát -Vlastní projekt,
Zpracovávání BP a DP Odborná praxe pro bakalářské studium
Zpracování seminárních a kvalifikačních prací
METODIKA TVORBY ODBORNÉHO TEXTU
NÁZEV PRÁCE (musí být stručný, výstižný, měl by obsahovat jednoznačné výrazy a slovní spojení) Název školy Jméno autora, třída, místo a rok zpracování.
Co má obsahovat prezentace
Bakalářský seminář Úvod BP Závěr BP.
Seminář – Základy programování
POSTUP PSANÍ ZPRÁVY. CÍL (Proč zprávu píšete ?) -1 POSKYTNUTÍ INFORMACÍ : spojeno s prezentací nějakých faktů nebo vysvětlením příkladů či konkrétních.
PŘÍPRAVA METODICKÉHO POKYNU REKTORA VŠSS KE ZPRACOVÁNÍ DIPLOMOVÝCH PRACÍ Zpracování diplomové bakalářské práce.
Zpracování ročníkových prací
Kompletace práce.
Anatomie textu Jednotlivé prvky odborného textu. Situace autora textu Disponuje určitým poznáním k tématu Má s ním nějaké zkušenosti - předporozumění.
Chyby v psaní seminárních prací
Absolventská a bakalářská práce
Seminární práce Postupy pro školní rok 2014/2015.
Odborný styl PaedDr. Hana Vítová Střední průmyslová škola, Mladá Boleslav, Havlíčkova 456 CZ.1.07/1.5.00/ MODERNIZACE VÝU.
Kompozice Kompozice odborného textu. Standardní model Úvod - motivace, cíl práce, postup práce Organické části práce  představení problému Jak se problém.
VY_32_INOVACE_EKO_06 MARKETINGOVÝ VÝZKUM I. Autor: Ing. Hana Motyčková „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“ Datum vytvoření: Klíčová slova:
Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, Kladno,
Úvod do studia.
FÁZE NÁCVIKU SLOHOVÉHO PROJEVU
Diplomový seminář pro studenty ITaM B. Miniberger LS 2013.
2. seminární úkol - projekt PSY117. Týmový projekt  Záměrem tohoto úkolu je vyzkoušet si realizaci jednoduchého výběrového šetření.  Pětičlenné týmy.
Specifikace cíle práce. Pravidlo č. 1  Odborný text musí mít jasně stanovený a formulovaný cíl výzkumu = cíl práce.  Cíl práce formulujeme jako výzkumnou.
Kompozice Kompozice odborného textu. Standardní model Úvod - motivace, cíl práce, postup práce Organické části práce  představení problému Jak se problém.
SO – studijní opora podpora výuky BSe a DSe LS2012
Systém dalšího vzdělávání pracovníků výzkumu a vývoje v MS kraji a jeho realizace Projekt A5 Nástroje informatiky pro získávání informací a jejich zpracování.
Semestrální práce Téma: Výběr problematiky z oblasti managementu (volné dle zájmu) Práce bude obsahovat - teoretické základy (tak jak je oblast problematiky.
Název ročníkové práce Vaše Jméno Vedoucí práce: doc. PhDr. Ing. Mgr. Jméno Příjmení, PhD., CSc.
Absolventská práce.
doc. Ing. Cyril Klimeš, CSc. prof. Ing. Radim Farana, CSc.
Pedagogická diagnostika
Kompozice Kompozice odborného textu. Standardní model Úvod - motivace, cíl práce, postup práce Organické části práce  představení problému Jak se problém.
Veřejné zdravotnictví 2. ročník
Odborné a vědecké práce Brno 12. března Odborné a vědecké práce Zpráva o semestrálním projektu Závěrečná práce Bakalářská a diplomová práce Disertační.
Kompletace práce.
Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ Číslo materiáluVY_32_INOVACE_21-18 Název školy Střední průmyslová škola stavební, České Budějovice, Resslova 2 AutorRNDr.
S využitím prezentací Mgr. Pavlíny Mazáčové, Ph.D.:  Jak napsat dobrý odborný článek  Tvorba odborného textu.
Přehledová studie soustřeďuje původně rozptýlené informace do jednoho zdroje zhušťuje a sumarizuje existující informace interpretuje (vysvětluje) existující.
Postup při empirickém kvantitativním výzkumu
DIPLOMOVÝ SEMINÁŘ 2. setkání. P RÁCE S LITERATUROU - DP neprobíhá ve vakuu – nutné zařadit znalosti, poznatky do širšího kontextu existujícího vědění.
Kompozice Kompozice odborného textu. Standardní model Úvod - motivace, cíl práce, postup práce Organické části práce  představení problému Jak se problém.
HYPOTÉZY „Hypotéza není ničím jiným než podmíněným výrokem o vztazích mezi dvěma nebo více proměnnými. Na rozdíl od problému, který je formulován v.
ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/ Vzdělávací.
Kompozice Kompozice odborného textu. Standardní model Úvod - motivace, cíl práce, postup práce Organické části práce  představení problému Jak se problém.
Diplomový projekt pro studijní obor Finance – II. přednáška Zásady a osnova DP Plán zpracování DP.
J AK PSÁT SEMINÁRNÍ PRÁCI. V ÝBĚR TÉMATU, VYHLEDÁNÍ ZDROJŮ Výběr tématu zvolit téma, které mne zajímá zvolit raději užší, specifické téma (příliš široká.
VY_32_INOVACE_BATKOVA_CEJJLI. 03 VÝTAH (Teorie). VÝKLAD.
Zdroj: pixabay.com Jak na citace?.
Škola Katolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč Název projektu
Škola Katolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč Název projektu
Seminář 4 – struktura odborného textu
Vzor individuální prezentace
Datum: Projekt: Kvalitní výuka Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/
Kompozice odborného textu
Citační a bibliografické databáze:
PRŮBĚH DOKUMENTACE UNIVERZITNÍHO INFORMAČNÍHO SYSTÉMU MZLU V BRNĚ
Úvod do kvalitativního výzkumu
VÝKLAD Mgr. Michal Oblouk.
Absolventská a bakalářská práce
Vzor individuální prezentace
Název školy: ZŠ Bor, okres Tachov, příspěvková organizace Autor: Mgr
Funkční styl odborný.
Katedra řízení podniku
Koherence textu   - koherence textu: soudržnost textu, provázanost.
Transkript prezentace:

Kompozice odborného textu

Standardní model Úvod - motivace, cíl práce, postup práce Organické části práce představení problému Jak se problém jeví na základě literatury a dokumentů. Srovnání názorů různých autorů. Otázky, které z těchto zjištění plynou pro vlastní výzkum. představení vlastního výzkumu Jak jsem problém zkoumal/a? Představení metody, osob, podmínek výzkumu. Co bylo zjištěno? Představení výsledků. diskuse Co tato zjištění znamenají? Srovnání vlastních zjištění s tvrzením odborníků. Závěr - co bylo zjištěno Uvedení konkrétních zjištění a zhodnocení jejich významu.

Úvod Motivace Cíl práce Postup důvody pro výběr tématu osobní vztah autora k tématu aktuálnost problematiky Cíl práce přesná formulace cíle další otázky, které jsou s cílem spojeny Postup nástin členění práce představení metod práce: od jakých autorů čerpám, jaký výzkum použiji

Organické části práce Student prokazuje schopnost Tato část práce organicky spojuje názory odborníků a odpovídající výzkum. Část teoretická Část praktická Provádí se zde výběr z poznatků k dané výzkumné otázce a tento výběr se zpracovává do vlastního uceleného textu. Student prokazuje schopnost Systematicky pracovat s prameny Srovnat navzájem různé přístupy Srozumitelně problematiku vyložit Správně užívat odbornou terminologii Samostatně problematiku promýšlet

Vlastní výzkum Musí být organickou součástí práce Představení výzkumu, prezentace výsledků a jejich hodnocení je třeba realizovat minimálně v rámci jedné samostatné kapitoly, která obsahuje: Důvody zvoleného výzkumu Charakteristiku respondentů a prostředí Průběh výzkumu Podrobný slovní rozbor dílčích výsledků jednotlivých otázek (nelze nahradit jen čísly a grafem). Uvedené grafy musí být srozumitelně komentovány

Diskuse Interpretace výsledků výzkumu. Co vypovídají výsledky o respondentech výzkumu? Jak odpovídají výsledky na výzkumnou otázku? Co zjištěné výsledky znamenají v praxi? Srovnání zjištění z vlastního výzkumu s tvrzením odborníků.

Závěr Představení nejdůležitějších zjištění. Jak zněl cíl práce a co jsme zjistili. Jaké závěry z našich zjištění jsou jisté, jaké platí jen za určitých podmínek. Co ze zjištěných závěrů plyne pro praxi. Naznačit možnosti a podněty pro další výzkum. Antitéma.

Citace Slouží k přejímání poznatků a názorů jiných autorů. U každé citace musí být odkaz na zdroj. Přímé i nepřímé citování jiných autorů bez náležitého označení a uvedení jejich jména a zdroje je považováno za morálně nepřípustný podvod znemožňující přijetí celé práce. Forma podrobného údaje o zdroji se nazývá bibliografická citace. Je přesně dána mezinárodně přijatou normou. Normu naleznete na portálu: citace.com

Citace Přímé citace – uvádíme v uvozovkách Nepřímé citace, parafráze – bez uvozovek Metody: Harvardský systém – za citaci se vloží údaje o zdroji do závorky (jméno autora a rok vydání); Systém číselných odkazů – za citaci se vloží horní index (nebo číslo v závorce), které odkazuje na zdroj uvedený v poznámce pod čarou na místě, kdy se uvedený zdroj citoval poprvé; Systém průběžných poznámek – za citaci se vloží horní index (nebo číslo v závorce), kterým odkazujeme na citované zdroje v pořadí, v jakém se objeví v textu. Každá citace obdrží své číslo. Metoda průběžných poznámek je na Jaboku přednostně doporučena.

Citace Na intrapersonální úrovni se komunikační výzkum soustřeďuje na zpracování informace. Například Holá2 tvrdí, že komunikaci lze charakterizovat jako proces sdílení určitých informací. Řečené však ještě neznamená slyšené.3 Informace lze sdílet verbálně, ale též cestou neverbálních prostředků. 4 ________________________________________________________  2 HOLÁ, Jana. Interní komunikace ve firmě. Brno: Computer Press, 2006. ISBN 80-251-1250-0. S. 22 3 McQUAIL, Denis. Úvod do teorie masové komunikace. Vyd. 2. Praha: Portál, 2002 ISBN 80-7178-714-0. S 154 4HOLÁ, Jana, ref. 2, s.25

Autorské interakční strategie Intenzitu kontaktu se čtenářem lez odstupňovat. a) autorský plurál (1.os.mn.č.) Zde se pokusíme ukázat… užívá se nejčastěji Věc objasníme na tomto příkladě… b) plurál inkluzivní Pokusme se tedy skloubit… obsahuje výzvu pro čtenáře Věnujme se nyní podrobněji… c) 3. osoba plurálu Mnozí jsou již přesvědčeni o tom, že… vhodné pro prezentování Odborníci dávají většinou přednost… názoru nějaké skupiny osob

Autorské interakční strategie d) neosobní vyjadřování V této kapitole budou připomenuty… autor nepíše, jak věc vidí on Z přehledu byly vypuštěny… ale jak je věc viděna, Obvykle se má za to… e) osobní vyjadřování (1.os.č.j.) V této práci chci sledovat tři roviny.. užívá se v úvodu K zaujetí touto problematikou mě přivedla praxe v dětském domově… Výklad nesmí být citově angažovaný – nesmí se užívat prostředků vyjadřujících citovou angažovanost autora citově angažovaná vyjádření obsahující slova rozhořčení, zvolání, údivu tři tečky - jako výraz váhání, nejistoty, obavy něco vyslovit ironii - jako nástroj hodnocení jiných

Soudržnost a spojitost textu Soudržnost textu zajišťujeme odpovídajícím členěním: Částí práce – úvod, kapitoly organické části, závěr Kapitol a podkapitol – každá má své číslo a název Odstavců – každý odstavec rozvíjí jednu myšlenku a každý nový odstavec je pro čtenáře signálem nového myšlenkového kroku. Vět – srozumitelnost vět zajišťuje správný slovosled a interpunkce. Členění textu plní svůj význam, pokud jsou jednotlivé části skutečně funkční.

Soudržnost a spojitost textu Spojitost textu zajišťujeme důsledným propojením jednotlivých částí s cílem práce. Stavíme lávky Na začátku kapitoly říkáme, jakým způsobem to, co v ní budeme probírat, souvisí s cílem práce. Na konci kapitoly téma shrnujeme a uzavíráme, případně odkazujeme k další kapitole. 1 2 3 4

Soudržnost a spojitost textu Návaznost v úrovni kapitol: Příklady: Abychom se v práci mohli zabývat tím, zda děti tráví volný čas tak, aby jim napomáhal k zvládnutí vývojových úkolů, musíme nejprve zjistit, jaké možnosti trávení volného času se dětem tohoto věku nabízejí. O to bych se chtěla pokusit v této kapitole. V předchozí kapitole jsme uvedli, jaké možnosti trávení volného času se dětem nabízejí, nyní se tedy podrobněji podívejme na to, do jaké míry děti daného věku nabízené možnosti využívají. Vzhledem k tomu, co jsme zjistili v předchozí kapitole, že totiž nabízených možností k organizovanému trávení volného času děti využívají velice málo, ptejme se nyní po příčinách tohoto nedobrého stavu.

Soudržnost a spojitost textu Návaznost v úrovni odstavců: Spojitost textu je založena také na tématické souvislosti odstavců. Každý další odstavec vyplývá z předchozího. Příliš krátké odstavce rozdrobují text a příliš zdůrazňují jednotlivé výpovědi. Příliš dlouhé odstavce činí text málo přehledným, čtenář postrádá orientační body, které by umožňovaly sledovat rozvoj tématu.

Soudržnost a spojitost textu Návaznost v úrovni odstavců Nový odstavec uvádíme větou, která navazuje na předchozí. Vyjadřovat kritický postoj k předchozímu To všechno ale dosud nedává odpověď na původní otázku… Přesto však postoje řady jiných lidí tak jednoduché nejsou… Signalizovat bližší vysvětlení K tomuto teoretickému popisu si nyní uveďme konkrétní příklady… Tyto obtíže mají často hlubší příčiny... Uvést závěry Co jsme nyní uvedli, nás opravňuje k několika závěrům… Všechno, co bylo v této kapitole řečeno, obrací naši pozornost dvěma směry…

Postup vypracování Začínáme těžištěm práce V čem je odpověď na výzkumnou otázku problematická, co všechno je třeba při hledání odpovědi brát v úvahu, jak by mohla znít odpověď na položenou otázku, jaké argumenty pro to hovoří. Od začátku vytváříme strukturovaný text dělený na kapitoly a podkapitoly, názvy kapitol Průběžně číslujeme jednotlivé citace stejně i poznámky a odkazy Jednotlivé myšlenky formulujeme v kratších větách. Úvod a závěr práce tvoříme nakonec.