Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bronzové artefakty KLPP www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bronzové artefakty KLPP www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských."— Transkript prezentace:

1 Bronzové artefakty KLPP www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMBronzové artefakty KLPP Označení DUM VY_32_INOVACE_10_1_14 AutorMgr. Miroslav Černý Datum15. 7. 2013 Vzdělávací oblastČlověk a společnost Vzdělávací oborDějepis Tematický okruhPravěk Ročník1. ročník a kvinty gymnázia, seminář dějepisu

2 Atlas archeologických artefaktů XIV. doba bronzová jihovýchodní Morava

3  Kultura lidu popelnicových polí (KLPP) je kultura mladší a pozdní doby bronzové (tzv. lužické a slezské fáze, 1250 - 750 př. n. l.) a starší doby železné.  Výroba bronzových industrií umožnila obživu velkému množství obyvatel, došlo k prudkému nárůstu populace.  Výrazným znakem bylo přísné dodržování žárového pohřebního rituálu; doba skrčků (uložení zesnulého ve skrčené poloze) odezněla.  V hrobové výbavě se objevují bronzové (později železné) milodary, části oděvů a celá škála černých, tuhou zdobených nádob.  Sídlištní keramika byla masivnější, hrnce a zásobnice nebylo třeba tolik zdobit, musely ale více vydržet, byly vypalovány při vyšší teplotě.  Se stopami sídlišť a pohřebišť kultury lidu popelnicových polí se setkáme v celé oblasti jihovýchodní Moravy, došlo k jejímu kontinuálnímu osídlení.  Toto období je také dobou osídlování výšinných poloh a budování opevněných hradisek

4 V období mladší a pozdní doby bronzové nastal velký rozmach tavby a výroby bronzových předmětů. Jedním z nejcharakterističtějších jsou sekery s otvorem - tulejí, do které se vkládala násada, topůrko. To se přivazovalo k oušku, součásti litého nástroje.

5 Kromě dokonalé funkčnosti seker si uvědomujeme jejich krásu. Jednoduché geometrické plastické vzory jsou výrazem hlubokého estetického cítění kultury lidu popelnicových polí.

6 Srpy jsou další z běžných a důležitých tvarů designu mladého pravěku. Žebra mají nejen funkci estetickou, ale především zpevňují takový předmět.

7 Další užívanou výbavou našich předků byl bronzový šperk. Nejen, že dokrášloval svého nositele, ale hovořil také o jeho postavení v rodu. Náramek – foto č. 1

8 Podle možnosti se zdobili nejen ženy a muži, ale také třeba části postrojů koně. Puklice bývaly přišívány na oděv a jsou známou součástí „mladobronzového“ inventáře. Spony také nesloužily jen k sepnutí oblečení či vlasů. Podle jejich tvarů a výzdoby můžeme dobře sledovat, jak se vyvíjel vkus a móda této kultury

9 Zdobení geometrickým ornamentem.

10 Ale nepodléhejme klamu, že doba, o níž mluvíme, byla jenom o kráse. Poměry byly poměr- ně tvrdé a často šlo o život. V jedné písni se zpívá: „… z celé tvé krásy zbydou jen tvé bílé kosti.“ Před nedávnem popsala Dr. Langová ze zlínského muzea případ kanibalismu. Spodní čelist člověka byla připravena k jídlu, domníváme se, že z důvodu nám neznámého starého rituálu.

11 Depot, tedy soubor uložených věcí, nemusí být jen zlatý poklad. Takovým pokladem může být i velmi cenná surovina. Všechny poškozené, zlomené předměty se pečlivě shromáždily a podlehly nové tavbě kovu.

12 DEPOT - ÚVAHA Dočetli jsme se, že depot je soubor uložených předmětů. Přijdeš na důvody, proč se ukládaly?

13 DEPOT - ÚVAHA Dočetli jsme se, že depot je soubor uložených předmětů. Přijdeš na důvody, proč se ukládaly?  Předměty se obětovaly, rituálně věnovaly božstvům, duchům, za účelem…  Uložiště sloužilo jako hmotná banka pro budoucnost  Ukládalo se v době ohrožení  Další?

14 DEPOT - ÚVAHA Přijdeš na možnosti, kam se ukládaly?

15 DEPOT - ÚVAHA Přijdeš na možnosti, kam se ukládaly?  Místo muselo být relativně bezpečné.  Uložení z důvodu rituálu bývalo proto často nedostupné případnému vyloupení. Obětovalo se do bažin, pramenů skalních rozsedlin…  Depoty probíhaly do míst chráněných rodem, třeba do valu hradiska, či přímo v obydlí.  Depoty, ke kterým se majitel chtěl vrátit, byly umístěny na místě význačného orientačního bodu: ostrožně, pod skalou, nad soutokem apod. tak, aby je šlo opět dohledat.

16 ilustrace a fotografie Miroslav Černý a Jana Langová Foto č. 1: CHYBOVÁ, Helena. Pravěké a slovanské osídlení Kroměřížska. Průvodce archeologickou expozicí a sbírkami Muzea Kroměřížska. Kroměříž: Muzeum Kroměřížska, 1998. Autorská práva vyhrazena


Stáhnout ppt "Bronzové artefakty KLPP www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských."

Podobné prezentace


Reklamy Google