Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Eneolit - úvod www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Eneolit - úvod www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí."— Transkript prezentace:

1 Eneolit - úvod www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMEneolit - úvod Označení DUM VY_32_INOVACE_10_1_07 AutorMgr. Miroslav Černý Datum15. 7. 2013 Vzdělávací oblastČlověk a společnost Vzdělávací oborDějepis Tematický okruhPravěk Ročník1. ročník a kvinty gymnázia, seminář dějepisu

2 Atlas archeologických artefaktů VII. pozdní doba kamenná jihovýchodní Morava

3 Eneolit - úvod Eneolit, pozdní doba kamenná je charakterizována první tavbou volně se vyskytujícího kovu – proto jí někdy říkáme doba měděná. Velkým vynálezem bylo dřevěné oradlo tažené dobytkem. Jeho užívání vedlo ke snadnější obživě většího počtu obyvatel, k rozvoji obilnářství a chovu dobytka. Došlo ke změnám v tváři krajiny. Pastvou a rozšiřováním obdělávaných ploch se původní, především dubové lesní komplexy začaly prosvětlovat. Člověk při své kolonizaci zabral postupně i vyšší polohy, novým strategickým sídlem se stalo výšinné opevnění Dochází k velkému pohybu obyvatelstva. Původní se setkává s nově příchozími skupinami dalších kultur: nálevkovitých pohárů, jevišovické, bošácké a kanelované keramiky. V závěru eneolitu ovládly východní Moravu dvě výrazné invaze: kultury zvoncových pohárů z oblasti Pyrenejí a střední Evropa se dočkala také indoevropské kultury – lidu se šňůrovou keramikou.

4 Ve výrobě přetrvává technologie štípané industrie, velká variabilita typů nástrojů a surovin.

5 Nadále přetrvává broušení kamene. Původní tvary jednoduchých seker a klínů jsou vystřídány velkým množstvím nových typů.

6 Sekeromlaty odráží estetiku svého nositele, mnohdy pak lze takový artefakt přiřadit určité kultuře.

7 Spolehlivým dokladem přítomnosti konkrétních skupin lidu je nález konkrétního typu nádoby. Vlevo čerpák kultury bošácké, vpravo zvoncový pohár.

8 Člověk dává nádobám svůj tvar a výzdobu. Poháry kultury šňůrové keramiky.

9 Měděné dláto. Objevují se náznaky budoucí technické revoluce: dochází k prvním tavbám volně nalézaného kovu. Kromě mědi se objeví zlato a vzácně i stříbro.

10 O jaké budoucí revoluci zde hovoříme?

11 Výrobě bronzu.

12 O jaké budoucí revoluci zde hovoříme? Výrobě bronzu. V čem je tato změna tak důležitá?

13 O jaké budoucí revoluci zde hovoříme? Výrobě bronzu. V čem je tato změna tak důležitá? Dovolila výrobu nových typů nástrojů.

14 O jaké budoucí revoluci zde hovoříme? Výrobě bronzu. V čem je tato změna tak důležitá? Dovolila výrobu nových typů nástrojů. Proč je to tak důležité?

15 O jaké budoucí revoluci zde hovoříme? Výrobě bronzu. V čem je tato změna tak důležitá? Dovolila výrobu nových typů nástrojů. Proč je to tak důležité? Nové technologie umožnily obživu většímu množství obyvatel. Dojde k prvnímu kontinuálnímu osídlení krajiny.

16 FOTOGRAFIE A ILUSTRACE MIROSLAV ČERNÝ A JANA LANGOVÁ AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA


Stáhnout ppt "Eneolit - úvod www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí."

Podobné prezentace


Reklamy Google