Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Leonardo da Vinci www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Leonardo da Vinci www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí."— Transkript prezentace:

1 Leonardo da Vinci Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ Název projektuRozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMLeonardo da Vinci Označení DUMVY_32_INOVACE_07_2_07 AutorMgr. Vlastimil Hrbáček Datum Vzdělávací oblastUmění a kultura Vzdělávací oborVýtvarná výchova Tematický okruhDějiny výtvarného umění Ročník1. ročník a kvinta gymnázia

2 Leonardo da Vinci 1452 – 1519 Leonardo da Vinci představuje všestrannou osobnost, kterou nazýváme génius. Nejvýraznější renesanční univerzální tvůrce maloval, vynalézal, vytvářel sochy a objekty (vojenská technika, ponorka, vrtulník…), byl architektem, urbanistou, hudebníkem, věnoval se studiu přírodovědy a anatomii (7000 stran poznámek) Jeho život je svázán především s italskými městy Florencií a Milánem

3 Leonardo jako malíř Mezi hlavní rysy jeho malby můžeme zahrnout většinou trojúhelníková kompozice – viz. níže perfektní zvládnutí anatomie a perspektivy snaha o psychologii výrazu i okamžiku (portréty) technika sfumata (měkký, neurčitý polostín) „Maluj postavy v takových postojích, aby z nich bylo dostatečně jasné, co se děje v jejich duších.”

4 Leonardo jako portrétista K nejznámějším obrazům patří: Madona ve skalách Dáma s hranostajem Mona Lisa (Gioconda) Madona ve skalách Poslední večeře Většina obrazů jsou olejomalby na dřevě, což umělci umožňovalo pracovat na díle dlouhou dobu. onardo_da_Vinci_-_Self-Portrait_- _WGA12798.jpg

5 Dáma s hranostajem

6 Mona Lisa - Gioconda

7 Madona ve skalách

8 Jan Křtitel

9 Poslední večeře

10 Poslední večeře – detail Ježíš Kristus

11 ÚKOLY Poznej podle tvaru postavy název díla: Jaké jsou znaky Leonardovy malby?

12 A

13 B

14 C

15 D

16 ÚKOLY - řešení A – Dáma s hranostajem B – Mona Lisa C – Ježíš Kristus (Poslední večeře) D – Jan Křtitel většinou trojúhelníková kompozice – viz. níže perfektní zvládnutí anatomie a perspektivy snaha o psychologii výrazu i okamžiku (portréty) technika sfumata (měkký, neurčitý polostín)


Stáhnout ppt "Leonardo da Vinci www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí."

Podobné prezentace


Reklamy Google