Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Afrika – celkový přehled Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Modernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC“ reg. č. CZ.1.07/1.4.00/21.3311 Autor: Mgr. Pavlína.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Afrika – celkový přehled Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Modernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC“ reg. č. CZ.1.07/1.4.00/21.3311 Autor: Mgr. Pavlína."— Transkript prezentace:

1 Afrika – celkový přehled Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Modernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC“ reg. č. CZ.1.07/1.4.00/21.3311 Autor: Mgr. Pavlína Lejsková ZŠ praktická a ZŠ speciální Liberec, Orlí 140/7

2 Afrika Je třetí největší kontinent po Asii a Americe.

3 Povrch Většina Afriky leží ve vyšší nadmořské výšce. Nejvyšším pohořím je Východoafrická vysočina s horami sopečného původu, její hlavní část se nazývá Kilimandžáro s vrcholem Uhuru. Na severu leží pohoří Atlas. Na jihu jsou Dračí hory. Nížiny jsou pouze podél pobřeží.

4 Povrch Největší poušť Sahara – v severní Africe Rozdíly teplot v poušti jsou až 50°C, život je možný jen v oázách

5 Vodstvo V Africe tečou veletoky světa Nil, Kongo a Niger. Velká jezera se nalézají ve východní části Afriky, vznikla v příkopové propadlině. Největší jezero se jmenuje Ukerewe (Viktoriino jezero)

6 Afrika je nejteplejší světadíl. Rozkládají se zde tropické deštné pralesy, bohaté na rostliny a živočichy. Krajina, kde je méně lesů a více travnatých oblastí se nazývá savana. Žijí zde lvi, gepardi, žirafy, buvoli, zebry.

7 V Africe se rozkládá největší poušť světa Sahara. Je to nehostinná krajina, kde je život možný jen v oázách. Žijí tam velbloudi, surikaty, štíři a jedovatí hadi.

8 V Africe se nacházejí nejchudší státy světa. Většina lidí pracuje v zemědělství. Po neúrodě nastávají hladomory. Vyspělé země přispívají humanitární pomocí.

9 . 1) Jmenuj pohoří v Africe 2) Jaké jsou africké veletoky? 3) Jaká zvířata žijí v Africe? 4) O jaký typ krajiny se jedná? A) B)

10 1)Kilimandžáro, Atlas, Dračí hory 2)Nil, Kongo, Niger 3)Antilopa, zebra, žirafa, slon, lev, gorila 4)A – deštný prales B - poušť Odpovědi :

11 Všechny použité obrázky jsou z http://wikipedia.cz

12 jméno autoraPavlína Lejsková název projektuModernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3311 číslo šablonyIII/2 Inovace výuky pomocí ICT předmět/ ročníkzeměpis / 8.ročník pořadové číslo DUM10. datum25.2.2013 název DUMAfrika metodická poznámka k využití Výuková prezentace s kontrolními otázkami. Určeno pro frontální výuku se třídou. V závěru hodiny žáci samostatně vypracují zadané otázky, poté si ověří správnost odpovědí. Prezentaci je vhodné doplnit prací s atlasem. Prezentace může být použita jako zápis do žákovských sešitů.


Stáhnout ppt "Afrika – celkový přehled Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Modernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC“ reg. č. CZ.1.07/1.4.00/21.3311 Autor: Mgr. Pavlína."

Podobné prezentace


Reklamy Google