Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STABILIZACE PRACOVNÍHO BODU MŮSTKOVÁ STABILIZACE STABILIZACE POMOCÍ EMITOROVÉHO ODPORU R E R1R1 R2R2 RCRC RERE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STABILIZACE PRACOVNÍHO BODU MŮSTKOVÁ STABILIZACE STABILIZACE POMOCÍ EMITOROVÉHO ODPORU R E R1R1 R2R2 RCRC RERE."— Transkript prezentace:

1 STABILIZACE PRACOVNÍHO BODU MŮSTKOVÁ STABILIZACE STABILIZACE POMOCÍ EMITOROVÉHO ODPORU R E R1R1 R2R2 RCRC RERE

2 DVOJSTUPŇOVÝ NAPĚŤOVÝ ZESILOVAČ S KAPACITNÍ VAZBOU R3R3 R4R4 R C2 R E2 R1R1 R2R2 R C1 Cv 1 Cv 2 Cv 3 CECE T1T1 T2T2

3 POŽADAVKY NA KVALITNÍ NAPĚŤOVÝ ZESILOVAČ VELKOU VSTUPNÍ CITLIVOST DOSTATEČNĚ VELKÝ VSTUPNÍ ODPOR DLOHOUDOBOU STÁLOST NASTAVENÍ PRACOVNÍHO BODU CO NEJMENŠÍ ZKRESLENÍ MOŽNOST ZAVEDENÍ ÚČINNÝCH ZPĚTNÝCH VAZEB VELKÝ ROZKMIT VÝSTUPNÍHO NAPĚTÍ MALÝ VÝSTUPNÍ ODPOR

4 KONCOVÉ VÝKONOVÉ ZESILOVAČE KONCOVÉ STUPNĚ ZESILOVAČŮ PŘIZPŮSOBUJÍ VÝKONOVĚ ZESILOVAČ SPOTŘEBIČI PRO PŘENOS MAXIMÁLNÍHO VÝKONU JE ŽÁDOUCÍ, ABY ZESILOVAČ MĚL CO NEJMENŠÍ VÝSTUPNÍ ODPOR OPTIMÁLNÍ VÝKONOVÉ PŘIZPŮSOBENÍ NASTANE, JE-LI VÝSTUPNÍ IMPEDANCE ZESILOVAČE STEJNĚ VELKÁ JAKO IMPEDANCE SPOTŘEBIČE. NEJMENŠÍM VÝSTUPNÍM ODPOREM SE VYZNAČUJE EMITOROVÝ SLEDOVAČ A PROTO SE POUŽÍVÁ NEJČASTĚJI PŘI VELKÝCH VÝKONECH JE NUTNÉ POUŽÍT ZESILOVAČE TŘÍDY B, PROTOŽE NÍZKÁ ÚČINNOST TŘÍDY A BY NEÚMĚRNĚ ZVYŠOVALA POŽADAVKY NA NAPÁJECÍ ZDROJ A CHLAZENÍ ZAŘÍZENÍ

5 KONCOVÝ VÝKONOVÝ ZESILOVAČ Ucc U cc /2 VÝKONOVÝM TRANZISTOREM SMÍ TÉCI VELKÝ PROUD JEN V OKAMŽIKU PROCHÁZEJÍCÍHO SIGNÁLU. VELKÝM PROUDEM BY SE TRANZISTOR SILNĚ OHŘÍVAL, VYŽADOVAL BY NEÚMĚRNĚ VELKÝ CHLADIČ, ALE HLAVNĚ BY SPOTŘEBOVAL MNOHO ENERGIE. ŘEŠENÍ : POUŽIJÍ SE DVA VÝKONOVÉ TRANZISTORY, KTERÉ BUDOU PRACOVAT SOUČASNĚ V JEDNOM STUPNI. DVOJICE TRANZISTORŮ SE NAZÝVÁ KOMPLEMENTÁRNÍ (MAJÍ OPAČNOU VODIVOST). KLADNÁ PŮLVLNA OTEVÍRÁ TRANZISTOR NPN, TRANZISTOR PNP SE ZAVÍRÁ. KOLEKTOROVÝ PROUD TEČE PŘES TRANZISTOR NPN, KONDENZÁTOR A REPRODUKTOR. ZÁPORNÁ PŮLVLNA OTEVÍRÁ TRANZISTOR PNP, TRANZISTOR NPN SE ZAVÍRÁ. KOLEKTOROVÝ PROUD TEČE PŘES TRANZISTOR PNP VLIVEM TOHO, ŽE SE VYBÍJÍ KONDENZÁTOR. ZÁROVEŇ TEČE PROUD PŘES REPRODUKTOR, ALE OPAČNÝM SMĚREM.


Stáhnout ppt "STABILIZACE PRACOVNÍHO BODU MŮSTKOVÁ STABILIZACE STABILIZACE POMOCÍ EMITOROVÉHO ODPORU R E R1R1 R2R2 RCRC RERE."

Podobné prezentace


Reklamy Google