Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dvoucestný usměrňovač VY_30_INOVACE_ELE_737 Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice Vypracoval: Ing. Josef Semrád 8.8.2012.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dvoucestný usměrňovač VY_30_INOVACE_ELE_737 Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice Vypracoval: Ing. Josef Semrád 8.8.2012."— Transkript prezentace:

1 Dvoucestný usměrňovač VY_30_INOVACE_ELE_737 Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice Vypracoval: Ing. Josef Semrád 8.8.2012

2 Dvoucestný usměrňovač Schéma zapojení: Dvoucestný usměrňovač využívá čtyři diody v můstkovém zapojení (Graetzův můstek). Je to nejpoužívanější způsob usměrňování střídavého proudu.

3 Princip činnosti: a)Při kladné půlperiodě střídavého napětí jsou diody D 1 a D 3 v propustném směru - z toho vyplývá polarita napětí na svorkách - viz obrázek: Naopak - diody D 2, D 4 jsou polarizovány v závěrném směru, proud jimi tedy neprochází. b) Při záporné půlperiodě jsou v propustném směru diody D 2 a D 4 - tomu odpovídá shodná polarita napětí jako v případě (a):

4 Průběh vstupního střídavého napětí: Průběh usměrněného napětí bez kondenzátoru: Účinnost usměrňovače se čtyřmi diodami je dvojnásobná oproti jednocestnému usměrňovači. Průběh usměrněného napětí s kondenzátorem: Kondenzátor působí jako filtr, který vyhladí nepravi- delný průběh napětí. Čím vyšší je kapacita C, tím víc se blíží průběh napětí přímce.

5 PRACOVNÍ LIST 1.Kontrolní otázky: Prochází proud současně všemi diodami? Používá se častěji jednocestný nebo dvoucestný usměrňovač? K čemu slouží kondenzátor?

6 Zdroje: Kroha Petr, Tolar Jiří, Šustr Karel - Elektrotechnika pro 2. ročník SPŠ neelektrotechnických http://cs.wikipedia.org/wiki/Usm%C4%9Br%C5%88ova%C4%8D


Stáhnout ppt "Dvoucestný usměrňovač VY_30_INOVACE_ELE_737 Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice Vypracoval: Ing. Josef Semrád 8.8.2012."

Podobné prezentace


Reklamy Google