Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Orbis pictus 21. století Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Diody II. Diody II. Obor:Elektrikář Ročník: 1. Vypracoval:Ing. Jiří Šebesta, Ph.D.

3  Základní aplikace diod  Jednocestný usměrňovač  Na vstup jednocestného usměrňovače je připojen zdroj střídavého napětí (může být to např. sinusové ze sekundárních svorek síťového transformátoru)  Dioda propouští pouze kladné napětí (kladnou půlvlnu), kdy je polarizována v propustném směru

4  Pokud je vstupní napětí záporné, dioda je v závěrném směru a tedy uzavřena a toto napětí (kladnou půlvlnu) „nepropouští“  Rezistor R představuje zátěž

5  U předchozího jednocestného usměrňovače jsou na zátěži (rezistoru R) pouze kladné půlvlny  Obvykle je však pro zátěž (elektronické zařízení) požadováno usměrněné vyhlazené napětí  Jednocestný usměrňovač se pak doplní vhodnou filtrační kapacitou - elektrolytickým kondenzátorem s velkou kapacitou  Vyhlazovací (nebo také filtrační) kondenzátor se v době otevření diody nabíjí až hodnotu maximálního napětí kladné půlvlny (max. vstupního napětí - úbytek na diodě), v době kdy je dioda uzavřená se naopak vybíjí do zátěže - napětí pozvolna klesá (ale prakticky udržováno a tedy vyhlazené)

6  Jednocestný usměrňovač s vyhlazovacím kondenzátorem

7 - průběh procesu nabíjení a vybíjení kondenzátoru  Dioda je zavřená, kondenzátor se vybíjí do zátěže  Dioda je otevřená, kondenzátor se nabíjí  Čím bude vyšší kapacita filtračního kondenzátoru, tím menší bude zvlnění vyhlazeného napětí na zátěži, ale zkrátí se doba nabíjení a proudové špičky diodou budou podstatně větší (je třeba vybrat vhodnou usměrňovací diodu s velkou dovolenou špičkovou hodnotou propustného proudu)

8  Nevýhodou jednocestného usměrňovače je, že vyžívá pouze jednu půlperiodu vstupního napětí (transformátor je využit jen z poloviny a je zbytečně objemný), proto se častěji využívají dvoucestné usměrňovače  Dvoucestný můstkový (Graetzův) usměrňovač  Kladnou půlperiodu usměrňují diody D A a D D (růžová cesta)  Zápornou půlperiodu usměrňují diody D B a D C (hnědá cesta)

9  Dvoucestný usměrňovač využí- vá obě půlperiody vstupního na- pětí (transformátor je plně využit)

10  Nevýhodu dvoucestného můstkového usměrňovače je, že v cestě elektrického proudu jsou vždy 2 diody (tj. 2x úbytek napětí na diodě) – lze použít zapojení dvoucestného usměrňovače se symetrickým zdrojem (transformátorem)  Usměrňovač je složen ze dvou jednocestných usměrňovačů (každý je aktivní v jedné půlperiodě) pracujících do společné zátěže.

11  Protože jsou můstkové dvoucestné usměrňovače velmi rozšířené, vyrábí se kompletně zapouzdřené jako elektronická součástka

12  Další typy diod  Zenerovy diody  Zenerovy diody mají upravený PN přechod pomocí silné dotace, tím je v oblasti závěrného průrazného napětí redukován lavinový nárůst vytrhávání elektronů z krystalové mřížky a závěrný proud neroste tak rychle jako u běžného PN přechodu.  V tomto stavu nedochází k trvalému (destruktivnímu) poškození atomové mřížky a po snížení závěrného napětí se takový PN přechod vrátí bez poškození do původního stavu.  Hovoří se o nedestruktivním průrazu, který lze využít pro aplikace stabilizace napětí (pomocí Zeneorvých diod).

13  Zapojení Zenerovy diody ve stabilizátoru napětí  Napětí které je na Zenerově diodě je současně i na zátěži R  Pro přibližný výpočet hodnoty odporu R1 platí:  Vhodný proud I ZD0 je doporučen v katalogu.

14  Příklad: Vypočítejte hodnotu rezistoru R1, když je vstupní napětí 15 V, výstupní napětí má být 10V, zátěž má ohmickou hodnotu 100 . Nejprve vypočteme proud I 2 :  V katalogu vybereme Zenerovu diodu BZV55C10V se Zenerovým napětím 10 V při doporučeném proudu I ZD0 25 mA.  Z řady rezistorů E12 vybereme hodnotu 27 .

15  Elektroluminisenční diody  Elektroluminisenční neboli LED diody (zkr. z Light-Emitting Diode) generují (emitují) při rekombinaci elektronů a děr v PN přechodu fotony o určitých vlnových délkách (barvě)  Přechod je při emitování fotonů v propustném směru, VA charakteristiky LED diod jsou obdobné klasickým diodám, jen prahové napětí je posunuto k vyšším hodnotám (asi 1,7 V pro červenou LED, 2,0 V pro zelenou a 2,3 V pro žlutou)

16  Kapacitní diody  Kapacitní diody neboli varikapy využívají toho, že při ro- stoucím závěrném napětí se zvětšuje oblast prostorového náboje a tím se současně mění kapacita kondenzátoru mezi elektrodami (anodou a katodou) = napětím přeladitelný kondenzátor  Každá dioda vykazuje v závěrném směru určitou kapacitu, varikapy jsou tedy upravené klasické polovodičové diody, tak aby dosáhli větší jakost laditelného kondenzátoru (aplikace v tu- nerech přijímačů)

17 Děkuji Vám za pozornost Jiří Šebesta Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Střední průmyslová škola Uherský Brod, 2010


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google