Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Otáčivý pohyb - rotace Úhlová rychlost: Úhlové zrychlení:   Osa rotace orientovaný úhel Otočení    x y Osa rotace = osa z POZOR! Otočení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Otáčivý pohyb - rotace Úhlová rychlost: Úhlové zrychlení:   Osa rotace orientovaný úhel Otočení    x y Osa rotace = osa z POZOR! Otočení."— Transkript prezentace:

1 Otáčivý pohyb - rotace Úhlová rychlost: Úhlové zrychlení:   Osa rotace orientovaný úhel Otočení    x y Osa rotace = osa z POZOR! Otočení lze považovat za vektor jen pokud se jedná o velmi malé otočení. (  --- > 0) POZOR! Otočení lze považovat za vektor jen pokud se jedná o velmi malé otočení. (  --- > 0)

2 Setrvačník si při rotaci zachovává směr osy otáčení - vektor úhlové rychlosti  se nemění Gyroskop - setrvačník

3 Korespondence obvodových a úhlových veličin Dráha s r  dráha = délka kruhového oblouku Rychlost: Obvodové zrychlení Normálové zrychlení v  x y

4 Těžiště tělesa Těžiště tělesa (hmotný střed) je bod, který se pohybuje tak, jako by v něm byla soustředěna veškerá hmota tělesa a působily v něm všechny vnější síly působící na těleso.

5 Těžiště tělesa

6 Moment setrvačnosti Př.: Moment setrvačnosti tyče vzhledem k ose procházející těžištěm Vzdálenost od osy otáčení Element hmotnosti dm r Moment setrvačnosti: Osa otáčení Moment setrvačnosti se vždy váže k určité ose

7 Těleso rotuje stabilně kolem osy, vzhledem ke které má moment setrvačnosti tělesa extrém.

8 Moment setrvačnosti Př.: Moment setrvačnosti tyče vzhledem k jiné ose Steinerova věta: Osa rotace vedená těžištěm Libovolná rovnoběžná osa rotace d Moment setrvačnosti vzhledem k libovolné ose moment setrvačnosti I T vzhledem k rovnoběžné ose vedené jeho těžištěm T+T+ +P+P

9 Jak vypočítat kinetickou energii u tělesa, které se otáčí kolem nějaké osy, která jím prochází? Kinetická energie při otáčivém pohybu Kinetickou energii rotujícího tělesa lze vyjádřit jako součet kinetických energií jeho jednotlivých částic Moment setrvačnosti I =  m i r i 2

10 Maxwellovo jojo: Zákon zachování mechanické energie při otáčivém pohybu

11 Pohyb kola na nakloněné rovině: Zákon zachování mechanické energie při otáčivém pohybu

12 Mechanickou energii tělesa lze vyjádřit jako součet potenciální a kinetické energie jeho těžiště a kinetické energie otáčivého pohybu h R Příklad: Vypočítejte, s jakou rychlostí se bude pohybovat válec hmotnosti m a poloměru R po podlaze, pokud je uvolněn z klidové polohy ve výšce h nad podlahou a pohybuje se bez prokluzování. Jaká by byla jeho rychlost, pokud by byla podložka dokonale hladká?

13 Moment síly x  F o r y M FF F || Tělesem otáčí pouze kolmá složka F  síly Pohybová rovnice rotačního pohybu

14

15 Stabilizace lodi pomocí gyroskopu

16 Analogie mezi rotačním a translačním pohybem Pohyb: posuvnýotáčivýsouvislost Posunutí  r Otočení 

17 Těleso se snaží rotovat kolem osy, vzhledem ke které má největší moment setrvačnosti.


Stáhnout ppt "Otáčivý pohyb - rotace Úhlová rychlost: Úhlové zrychlení:   Osa rotace orientovaný úhel Otočení    x y Osa rotace = osa z POZOR! Otočení."

Podobné prezentace


Reklamy Google