Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Josef Ledvoň. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Josef Ledvoň. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Josef Ledvoň. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Co by měl obsahovat vyvážený jídelníček člověka, vidíte na pyramidě. Čím výše je potravina, tím méně častěji by měla být konzumována.

3

4 Potraviny se skládají ze tří základních složek, které lidské tělo potřebuje k životu: Bílkoviny Tuky Cukry

5 Bývá uvedena na obalech potravin. Udává, kolik energie požitím dané potraviny PŘIJMEME. Její jednotkou jsou kalorie. Kalorie je množství energie, které dokáže zvýšit teplotu 1 gramu vody ze 14,5 °C na 15,5 °C.

6 Jsou základní a zcela nezbytnou a určující složkou svalové hmoty, a proto je k nim upřena největší pozornost sportovců, zvláště těch, jejichž výkon závisí na síle, kvalitě a množství svalové hmoty. Vyskytují se především v potravě živočišného původu, například v mléčných výrobcích.

7 = cukry Jsou základním energetickým zdrojem pro svalovou práci. Obsahuje je velké spektrum druhů jídla. Nejvíce například ovoce nebo sladkosti.

8 Dělí se na živočišné a rostlinné. Izolují před chladem. Jsou nezbytné pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Vyskytují se například v mase nebo oleji.

9

10 Pro doplňování tekutin se vžil pojem pitný režim. Je to hlavní způsob, jak pokrýt každodenní ztráty tekutin v těle. Pokud chceme orientačně zjistit, zda přijímáme dostatečné množství tekutin, stačí běžně sledovat, jaké množství a zbarvení moči z našeho těla odchází. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami. Optimálně bychom měli vypít denně 2–3 litry tekutin.

11 Jeden obyčejný hrnek má asi 250 ml (čtvrt litru). Zkuste za jeden den počítat, kolik tekutin vypijete. Dodržujete správný pitný režim?

12 Bioprodukt, resp. biopotravina je vypěstovaný produkt ekologického (biologického, organického) zemědělství, tedy bez použití umělých hnojiv, škodlivých chemických postřiků či geneticky modifikovaných organismů a výrobků na jejich bázi. Základem ekologického hospodaření je zdravá půda. V obchodech se označují jako Bio potraviny nebo Organic products.

13 Fair trade (česky též spravedlivý obchod či férový obchod) je organizované sociální hnutí a tržní přístup, který usiluje o pomoc producentům v zemích třetího světa. Prosazuje platbu „spravedlivých cen“ za produkty. Zaměřuje se zejména na export z rozvojových do rozvinutých zemí světa. Mezi nejčastější dovážené produkty patří řemeslné výrobky, káva, kakao, cukr, čaj, banány, med, bavlna, víno, čerstvé ovoce, čokoláda a květiny.

14

15 Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. U některých jedinců se může vyskytovat při požití určitého druhu potravy.

16 Vegetariánství je způsob stravování, který zakazuje konzumaci některých živočišných produktů. Dalo by se říci, že vegetarián je člověk, který nejí maso (včetně ryb a mořských plodů). Dá se však rozlišit mnoho druhů vegetariánství, z nichž nejtypičtějším je odmítání všech produktů, při jejichž výrobě bylo zvíře usmrceno.

17 Veganství je dieta, filozofie a životní styl odmítající využívání zvířat především pro potravu. Jako vegetariánství, jehož je přísnější formou, se zříká konzumace masa, ovšem i vajec a mléčných výrobků nebo dokonce medu.

18 Obecně platí, že praktika vegetariánství nebo veganství neprospívá zejména dětem, které pro svůj tělesný vývoj potřebují živočišné bílkoviny a další látky. Při veganství je třeba dbát na dostatečný příjem vitamínu B12, vitamínu D, jódu, selenu, vápníku a omega-3 mastných kyselin.

19 V lidské společnosti se vyskytují některé poruchy přijímání potravy.

20 Bulimie je jednou z poruch příjmu potravy, stejně jako anorexie. Spočívá v záchvatovitém přejídání a snaze tomuto čelit – úmyslným vyvrhováním potravy, ale také vyvoláváním průjmu, užíváním anorektik či jiných látek k hubnutí se snahou, aby postižený netloustl. Projevuje se zejména u dívek (žen) ve věku 13–18 let, není však výjimkou ani ve vyšším věku a u mužů. Bulimie se léčí pomocí psychoterapie.

21 Anorexie (česky nechutenství) je nespecifický příznak v medicíně. Anorexie spočívá v naprostém odporu pacienta k jídlu. Dělá se mu špatně nebo se neustále cítí nehladový. Muže to zajít až k podvýživě a k dalším problémům, jako je třeba hladovění. Anorektici často ani nepoznají, že potřebují přijmout potravu, proto je nutné je k jídlu přinutit a také dodržovat správný pitný režim.

22 Je to nadváha spojená s vyšším obsahem tuků v lidském těle. Lidově se říká, že je člověk „tlustý“. Příčiny: Nadměrný příjem potravy či kalorií (přejídání) Deprese Nedostatek pohybu Nepravidelné stravování Mateřské přibírání váhy Hypofunkce štítné žlázy Nadbytek estrogenů Může být i částečně dědičná

23 Body Mass Index (BMI) je číslo používané jako měřítko obezity, umožňuje statistické porovnávání lidí s různou výškou. Index se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky. Více informací naleznete ZDE.ZDE VÝPOČET BMI

24 Internet, Wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Lidsk%C3%A1_v%C3%BD%C5%BEiva Veškeré uvedené odkazy na obrázky [cit. 2011-04-29]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: Obr. 1: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:USDA_Food_Pyramid_SK.gif Obr. 2: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Nutrition-label.jpg Veškeré uvedené odkazy na obrázky [cit. 2011-04-29]. Dostupné pod licencí Creative Commons na WWW: MELESSE. Obr. 3: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Fairtrade.png


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Josef Ledvoň. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného."

Podobné prezentace


Reklamy Google