Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hydromechanika Rozdělení, základní pojmy 03 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hydromechanika Rozdělení, základní pojmy 03 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Hydromechanika Rozdělení, základní pojmy 03 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky se rozdělením a základními pojmy hydromechaniky. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slova Ideální tekutina, skutečná tekutina, přetlak, podtlak, barometrický tlak Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Hydromechanika

3 Rozdělení tekutin Ideální tekutina je látka: dokonale tekutá, její částice lze vzájemně posouvat bez působení vnějších sil (neexistuje u ní vnitřní tření). Skutečná tekutina se svými vlastnostmi liší: existuje u ní vnitřní tření, tzv. viskozita je přilnavá na stěny nádoby má schopnost absorbovat (vyšší tlak a nízká teplota) a uvolňovat (nízký tlak a vyšší teplota) plyny

4 Rozdělení Mechaniky tekutin

5 Hydrostatika se zabývá problémy kapalin, jež jsou vzhledem ke stěnám nádrže nebo potrubí v relativním klidu (neproudí). Hydrodynamika řeší problémy kapalin, které se vzhledem ke stěnám nádrže nebo potrubí pohybují (proudí). Aerostatika se zabývá problémy, kde vzdušina vzhledem k nádrži nebo potrubí je v klidu (neproudí). Aerodynamika řeší problémy relativního pohybu tělesa ve vzdušině.

6 Hydrostatika V hydrostatice řešíme: otázky spojené s konstrukcí otevřených nádrží a tlakových nádob, různá tlaková hydraulická zařízení jako jsou hydraulické brzdové systémy, hydraulické ovládání např. spojek, hydraulické lisy, hydraulické zvedáky, multiplikátory, tlakové akumulátory apod., otázky spojené s plováním těles, např. plováky, lodě, ponorky, atd., měření přetlaků kapalinovými manometry, měření barometrického tlaku rtuťovými barometry, chování kapalin v pohybující se nádrži.

7 Absolutní tlak, přetlak a podtlak … atmosférický (barometrický) tlak … absolutní tlaky (izobary 1 a 2) … přetlak (tlak je vyšší než barometrický) … podtlak (tlak je nižší než barometrický)

8 Absolutní tlak, přetlak a podtlak Barometrický tlak při technických výpočtech uvažujeme ve skutečnosti kolem této hodnoty kolísá v závislosti na změnách počasí. Barometrický tlak klesá také s nadmořskou výškou - tuto okolnost bereme v úvahu např. při návrhu vysokohorských čerpacích stanic (nutnost velmi krátkého sacího potrubí).

9 Literatura a zdroje informací VONDRÁČEK, Vlastimil, Ivo STŘEDA, Vladimír MAMULA a Miloš HLINKA. MECHANIKA IV: Mechanika tekutin a termomechanika. první. Praha: SNTL, 1978.


Stáhnout ppt "Hydromechanika Rozdělení, základní pojmy 03 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google