Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hydromechanika Pascalův zákon 17 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hydromechanika Pascalův zákon 17 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Hydromechanika Pascalův zákon 17 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky se zněním Pascalova zákona a s jeho aplikací na výpočet hydraulického zvedáku. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaPascalův zákon, hydraulický zvedák Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Hydromechanika

3 Pascalův zákon Definice: V uzavřeném hydraulickém systému se šíří tlak v kapalině všemi směry a má konstantní hodnotu.

4 Pascalův zákon Pascalův zákon využíváme při řešení různých hydraulických systémů, jako např. brzdové systémy, ovládání spojek, hydraulické zvedáky, lisy, upínače, multiplikátory, hydraulické jeřáby, plošiny, výtahy atd.

5 Pascalův zákon Jako příklad řešení hydraulického systému uvedeme ovládání hydraulického zvedáku.

6 Pascalův zákon Podle Pascalova zákona bude platit pro přetlak Po úpravě dostaneme

7 Pascalův zákon Dále řešíme rovnováhu na páce

8 Pascalův zákon Příklad: Jaká je tíha břemene zvedaného hydraulickým zvedákem je-li dáno: F = 100N, d = 10mm, D = 80mm, a = 800mm, b = 100mm.

9 Opakování 1.Jaký je slovní znění Pascalova zákona? 2.Uveď matematický zápis Pascalova zákona a popiš jednotlivé veličiny a stanov jejich jednotky podle soustavy SI. 3.Ve kterých oblastech využíváme při řešení Pascalův zákon?

10 Literatura a zdroje informací VONDRÁČEK, Vlastimil, Ivo STŘEDA, Vladimír MAMULA a Miloš HLINKA. MECHANIKA IV: Mechanika tekutin a termomechanika. první. Praha: SNTL, 1978.


Stáhnout ppt "Hydromechanika Pascalův zákon 17 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google