Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dřezy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka Dostupné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dřezy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka Dostupné."— Transkript prezentace:

1 Dřezy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /2 AutorIng. Jaroslav Dufka Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-In-Vi/2–SO-6/14 Název DUMDřezy Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-52-H/01 Obor vzděláváníInstalatér Vyučovací předmětVodoinstalace Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 16 – 17 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: Dřezy, jejich druhy, materiál a zápachové uzavírky dřezů Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Kuchyňské dřezy, druhy dřezů, dvojité dřezy, zápachové uzavírky Datum15. 5. 2013

3 Dřezy Náplň výuky: Účel dřezů Druhy dřezů Materiály dřezů Zápachové uzavírky pro dřezy

4 Účel dřezů Dřezy mají obvykle dva účely: -umývání nádobí -napouštění vody do hrnců a nádob Většina dřezů slouží k oběma účelům. Ve dřezu se umývá nádobí, které často bývá mastné, takže se k umývání používají prostředky k odmašťování (jar, pur apod.). Z tohoto důvodu je třeba po umytí nádobí umýt také samotný dřez. Při vaření se do dřezu pokládají hrnce k napuštění vody. Od špinavého dřezu by se mohly zašpinit čisté hrnce. Z tohoto důvodu je třeba se o dřez starat více než o jiné zařizovací předměty. Dřez je zařizovací předmět, který má vodovodní baterii tak vysoko, aby se pod ni vešly i vysoké sklenice a hrnce pro dobré umytí nebo naplnění vodou.

5 Druhy dřezů Dřezy se rozdělují podle několika hledisek: 1.Podle velikosti – malé (domácnosti), velké (velkokuchyně) 2.Podle základního tvarového provedení – hranaté, kulaté, oválné 3.Podle materiálu – z technické keramiky, z ocelového plechu, z plastu, umělý mramor 4.Podle provedení – jednoduché, dvojité 5.Podle povrchové úpravy – glazované, chromované, eloxované

6 Materiál dřezů Technická keramika je materiál, ze kterého se dřezy vyrábějí v zahraničí, u nás nejsou běžné, výjimečně se dovážejí. Nejvíce dřezů je vyrobeno z ocelového plechu. Samotný ocelový plech má povrchovou úpravu, která dodává dřezu pěkný vzhled. V mnoha bytových jádrech panelových domů se instalovaly dřezy s bílou glazurou (polevou). Po mnohaletém používání a umývání samotného dřezu se glazura smyla a dřez se musel vyměnit. Některé dřezy mají povrchovou úpravu eloxováním = nástřikem hliníkovým práškem. Řada dřezů dnes instalovaných je v provedení chrom. Nejméně dřezů se vyrábí z plastu. Umělý mramor je velmi kvalitní a vzhledný materiál. Z tohoto materiálu se vyrábějí dnes dřezy v různém tvarovém i velikostním provedení.

7 Obr. 1: Dřez dvojitý s odkapávací plochou

8 Obr. 2: Dřez jednoduchý nerezový kruhový

9 Obr. 3: Dřez hranatý nerezový

10 Obr. 4: Velkokuchyňský dřez

11 Obr. 5: Velkokuchyňský dvoudřez

12 Obr. 6: Velkokuchyňský dřez

13 Obr. 7: Velmi malý dřez

14 Zápachové uzavírky Každý zařizovací předmět musí být vybaven zápachovou uzavírkou. Zápachové uzavírky pro dřezy se vyrábějí z plastu nebo z mosazi s povrchovou úpravou. Jednoduché malé dřezy mají jednoduchou zápachovou uzavírku. V domácnostech se používají také dvoudřezy pro mytí a odkapávání nádobí. Tyto dvoudřezy mají dvojitou zápachovou uzavírku. Všechny dřezy pro domácnosti se vyrábějí s průměrem připojení na odpad 50 mm. V některých domácnostech je vedle dřezu umístěna také automatická pračka, která má odtok vody napojen na odbočku na dřezové zápachové uzavírce. Velkokuchyňské dřezy nebo dvoudřezy mají speciální zápachové uzavírky většího průměru, aby z nich voda nevytékala příliš dlouho.

15 Obr. 8: Dvojitá plastová zápachová uzavírka Obr. 9: Dvojitá mosazná zápachová uzavírka s odbočkou k pračce

16 Kontrolní otázky: 1.Co je účelem dřezů? 2.Jak se rozděluji dřezy? 3.Z jakých materiálů se vyrábějí dřezy? 4.Jaké zápachové uzavírky se používají u dřezů?

17 Seznam obrázků: Obr. 1: vlastní Obr. 2: vlastní Obr. 3: vlastní Obr. 4: vlastní Obr. 5: vlastní Obr. 6: vlastní Obr. 7: vlastní Obr. 8: Poalgi Sifon dvojitý. In: Dřezy CB [online]. 2013 [vid. 15. 5. 2013]. Dostupné z: http://www.drezycb.cz/prislusenstvi/sifony/poalgi_sifon-dvojity.htmlhttp://www.drezycb.cz/prislusenstvi/sifony/poalgi_sifon-dvojity.html Obr. 9: SIFON NA DVOJTÝ DŘEZ. In: Novaservis [online]. 2006 [vid. 15. 5. 2013]. Dostupné z: http://www.novaservis.cz/cz/produkt/nsp-22-sifon-na-dvojty-drez- 49mm-bez-pr/http://www.novaservis.cz/cz/produkt/nsp-22-sifon-na-dvojty-drez- 49mm-bez-pr/

18 Seznam použité literatury: [1] Adámek, M., Jurečka, A.: Instalace vody a kanalizace II, Praha, Informatorium, 2005, ISBN 80-7333-033-4

19 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Dřezy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka Dostupné."

Podobné prezentace


Reklamy Google