Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Madeleine Leininger Model transkulturní péče. Cíl ošetřovatelské péče Společná práce a porozumění péči a zdravotnickým otázkám různých kultur tak, aby.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Madeleine Leininger Model transkulturní péče. Cíl ošetřovatelské péče Společná práce a porozumění péči a zdravotnickým otázkám různých kultur tak, aby."— Transkript prezentace:

1 Madeleine Leininger Model transkulturní péče

2 Cíl ošetřovatelské péče Společná práce a porozumění péči a zdravotnickým otázkám různých kultur tak, aby se způsob péče, hodnoty, názory a životní styl staly podkladem pro poskytování péče specifické pro danou kulturu. Společná práce a porozumění péči a zdravotnickým otázkám různých kultur tak, aby se způsob péče, hodnoty, názory a životní styl staly podkladem pro poskytování péče specifické pro danou kulturu.

3 Role sestry Poznat laický způsob péče o pacienta. Poznat laický způsob péče o pacienta. Využít pozitivní stránky při poskytování profesionální péče o pacienta, který pochází z jiné kultury. Využít pozitivní stránky při poskytování profesionální péče o pacienta, který pochází z jiné kultury.

4 Základní pojmy Kulturní antropologie (FHS) Kulturní antropologie (FHS) Kultura Kultura Dominantní kultura Dominantní kultura Subkultura Subkultura Transkulturní ošetřovatelství Transkulturní ošetřovatelství

5 Kulturní antropologie Věda, zkoumající vývoj, strukturu a fungování různých kultur v čase a prostoru Věda, zkoumající vývoj, strukturu a fungování různých kultur v čase a prostoru

6 Kultura Naučené a přenášené hodnoty, víra, normy, životní styl jednotlivce či skupiny, které usměrňují/ovlivňují jejich myšlení, rozhodnutí a činnosti. Naučené a přenášené hodnoty, víra, normy, životní styl jednotlivce či skupiny, které usměrňují/ovlivňují jejich myšlení, rozhodnutí a činnosti.

7 Dominantní kultura Hlavní kultura, která má na daném území převahu. Hlavní kultura, která má na daném území převahu. Je to kultura prioritní skupiny – tedy skupiny, která je v daném sociálním celku kulturně, ekonomicky a politicky dominantní. Je to kultura prioritní skupiny – tedy skupiny, která je v daném sociálním celku kulturně, ekonomicky a politicky dominantní. Nemusí to být skupina, která je počtem svých členů v převaze. Nemusí to být skupina, která je počtem svých členů v převaze.

8 Subkultura Pojem, vztahující se na skupinu lišící se od příslušníků dominantní kultury, která je ovšem její součástí. Pojem, vztahující se na skupinu lišící se od příslušníků dominantní kultury, která je ovšem její součástí. Členové subkultury jsou nositeli specifických norem, hodnot, chování, životního stylu, kterým se odlišují od většinové kultury Členové subkultury jsou nositeli specifických norem, hodnot, chování, životního stylu, kterým se odlišují od většinové kultury Z hlediska etnické příslušnosti (Rómové) Z hlediska etnické příslušnosti (Rómové) Z hlediska náboženského (Svědci Jehovovi) Z hlediska náboženského (Svědci Jehovovi)

9 Transkulturní ošetřovatelství Obor, zabývající se podporou zdraví, udržováním zdravého způsobu chování či zotavení z choroby kulturně přiměřenými/vhodnými způsoby. Obor, zabývající se podporou zdraví, udržováním zdravého způsobu chování či zotavení z choroby kulturně přiměřenými/vhodnými způsoby.

10 Model vycházejícího slunce Jiný název pro transkulturní ošetřovatelství Jiný název pro transkulturní ošetřovatelství Základní složky modelu Základní složky modelu kulturní a sociální struktura systémy péče typy péče

11 Kulturní a sociální struktura Faktory (vzájemně propojené) Náboženské, filozofické Náboženské, filozofické Politické, právní, ekonomické Politické, právní, ekonomické Kulturní, vzdělávací Kulturní, vzdělávací Rodinné Rodinné Technické Technické Životní styl Životní styl Ovlivňují vnímání zdraví, nemoci i způsob péče, který jedinec využívá.

12 Systémy péče Tradiční systém – způsob péče praktikovaný příslušníky subkultury (také lidový nebo laický systém) Tradiční systém – způsob péče praktikovaný příslušníky subkultury (také lidový nebo laický systém) Profesionální systém péče Profesionální systém péče Pozor! Sestry mají také svůj tradiční systém péče. Pozor! Sestry mají také svůj tradiční systém péče.

13 Typy péče (Kulturní) péče pomáhající uchovat nebo získat zdraví (Kulturní) péče pomáhající uchovat nebo získat zdraví (Kulturní) péče umožňující adaptaci (Kulturní) péče umožňující adaptaci (Kulturní) péče pomáhající uskutečnit změnu (Kulturní) péče pomáhající uskutečnit změnu

14 (Kulturní) péče pomáhající uchovat nebo získat zdraví Zaměřená na zdravého i nemocného Zaměřená na zdravého i nemocného Zaměřená na udržení zdraví a pomoc při léčbě Zaměřená na udržení zdraví a pomoc při léčbě

15 (Kulturní) péče umožňující adaptaci Pomoc při adaptaci na nové životní role (role matky) Pomoc při adaptaci na nové životní role (role matky) Při nepříznivých životních událostech (role pacienta, úmrtí v rodině) Při nepříznivých životních událostech (role pacienta, úmrtí v rodině) Pomoc při vykonávání náboženských rituálů Pomoc při vykonávání náboženských rituálů Sestra vystupuje jako zprostředkovatel mezi tradičním a profesionálním systémem péče Sestra vystupuje jako zprostředkovatel mezi tradičním a profesionálním systémem péče

16 (Kulturní) péče pomáhající uskutečnit změnu Aktuální, pokud je nutné změnit způsob života Aktuální, pokud je nutné změnit způsob života Např. změna stravovacích návyků Např. změna stravovacích návyků Od sestry pak nejen informace o dietě, ale pomoc při hledání vhodných jídel respektujících kulturní, náboženské, finanční možnosti. Od sestry pak nejen informace o dietě, ale pomoc při hledání vhodných jídel respektujících kulturní, náboženské, finanční možnosti.

17 Anamnesticky důležité údaje Jazyk, komunikace, gesta Jazyk, komunikace, gesta Způsob odívání, tělesný vzhled Způsob odívání, tělesný vzhled Způsob života, názor na techniku (dg.-th.) Způsob života, názor na techniku (dg.-th.) Způsob života v rodině Způsob života v rodině Denní aktivity Denní aktivity Stravovací zvyky, tabu Stravovací zvyky, tabu Světový názor, náboženská víra, hodnoty Světový názor, náboženská víra, hodnoty

18 Hodnota vzdělání Hodnota vzdělání Ekonomické faktory (odhad příjmů) Ekonomické faktory (odhad příjmů) Politické vlivy Politické vlivy Laická péče o zdraví Laická péče o zdraví Důležitost profesionální péče Důležitost profesionální péče Informovanost o prevenci, péči o zdraví, jak o sebe pečovat Informovanost o prevenci, péči o zdraví, jak o sebe pečovat


Stáhnout ppt "Madeleine Leininger Model transkulturní péče. Cíl ošetřovatelské péče Společná práce a porozumění péči a zdravotnickým otázkám různých kultur tak, aby."

Podobné prezentace


Reklamy Google