Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DHM – lineární odpisy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Lenka Klimánková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DHM – lineární odpisy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Lenka Klimánková."— Transkript prezentace:

1 DHM – lineární odpisy Střední odborná škola Otrokovice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Lenka Klimánková Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM 1 Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ /1 AutorMgr. Marie Vašíčková Označení DUM VY_32_INOVACE_SOSOTR-Mn-EK/2-EK-2/3 Název DŮMDHM – lineární odpisy Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP63-41-M/ 01 Obor vzděláváníManagement hotelových a turistických služeb Vyučovací předmětEkonomika Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 16 – 17 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce výpočtů lineárních (rovnoměrných) odpisů, náplň: odpisové skupiny, vzorce a výpočty lineárních odpisů DHM Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaOdpisová skupina, odpisová sazba v procentech, oprávky, zůstatková cena Datum

3 DHM – lineární odpisy Náplň výuky vzorce pro lineární odpisy odpisové skupiny odpisové sazby

4 Vzorce pro lineární odpisy

5 Tabulka pro lineární odpisy

6 Příklad č. 1 Firma vlastní počítač ve vstupní ceně Kč. Počítač je zařazen v 1. odpisové skupině a odepisován lineárně (rovnoměrně). Postup řešení: V tabulce odpisových sazeb zjistíme, že v 1. roce odepisování je sazba 20 %, v dalších letech 40 %. Doba odepisování je 3 roky.

7 Výpočty: (částky jsou v Kč)

8 Odpis za 2. rok užívání

9 Odpis za 3. rok užívání Od 3 = Zůstatková cena po třetím roce odepisování: ZC 3 = – – – ZC 3 = 0

10 Příklad č. 2 Firma si pořídila budovu, která má vstupní cenu Kč. Budova je zařazena v 6. odpisové skupině a odepisován lineárně (rovnoměrně). Postup řešení: V tabulce odpisových sazeb zjistíme, že v 1. roce odepisování je sazba 1,02 %, v dalších letech 2,02 %. Doba odepisování je 50 let.

11 Výpočty: (částky jsou v Kč)

12 Odpis za 2. rok užívání

13 Odpis za další roky užívání Od n = ZC 4 = ZC 5 = ZC 6 = ZC 7 = ZC 50 = 0

14 Kontrolní otázky: 1.Co jsou odpisy? 2.Co jsou oprávky? 3.Jakou zůstatkovou cenu bude mít budova po 20ti letech užívání?

15 Seznam obrázků:

16 Seznam použité literatury: [1] Zákon o dani z příjmu, Odpisy hmotného majetku § 26 a příloha č. 1


Stáhnout ppt "DHM – lineární odpisy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Lenka Klimánková."

Podobné prezentace


Reklamy Google