Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Astabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Astabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Astabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/ je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Schéma astabilního multivibrátoru  Rozpiska součástek  Osazovací výkres  Osazovací výkres ze strany spojů  Funkce astabilního multivibrátoru  Aktivity žáků

3

4 Součástky Hodnoty R1 1K R2 M1 R3 M1 R4 1K C1, C2 6n8 T1, T2 KF507

5 astabilní multivibrátor

6 astabilní multivibrátor

7  Po připojení napětí se začnou oba kondenzátory C1, C2 nabíjet a tranzistory T1, T2 se otevřou. Jelikož tranzistory nemají stejné parametry, jsou různé, jeden se otevře dříve např. T1.  Kondenzátor C1 se začne vybíjet, čímž se otevře tranzistor T2. C2 se začne nabíjet a ještě více rychleji se začne nabíjet tranzistor T1.  V okamžiku, kdy se kondenzátor C1 nabije na opačnou polaritu, zvětší se na bázi T2 napětí a ten se otevře.  To způsobí nabíjení kondenzátoru C1 a vybíjení C2.  V tomto okamžiku se obvod překlopí a na výstupu se objeví opačná polarita napětí.  Astabilní multivibrátory neustále kmitají z jednoho stavu do druhého.

8 Vysvětlete funkci astabilního multivibrátoru. Podle snímku č.3 najděte výstup. Kde se v praxi astabilní multivibrátory uplatní ?

9 Sestavte astabilní multivibrátor na kontaktní pole. Proměřte napětí na tranzistorech T1, T2. Do přiloženého grafu nakreslete průběh napětí na výstupu. Odpor R4 nahraďte potenciometrem 1K/N

10  Vlastní poznámkový sešit  obvod


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Astabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt."

Podobné prezentace


Reklamy Google