Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál."— Transkript prezentace:

1

2 Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu Škola nás baví Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Šablona:III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada: 1/dum č. 07 Předmět: Fyzika Třída:VIII. Ověření ve výuce dne:

3 Jméno autora : Mgr. Lubomír Křapka Škola : Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Bojanov 90 Ročník : osmý Předmět : F y z i k a Klíčová slova : vypařování, var, příklady k dané problematice

4 Učivo pro 8. ročník ZŠ

5 Fyzika 8 v

6 3.4 V y p a ř o v á n í 1. Vypařování probíhá za každé teploty pouze na povrchu kapaliny (pokud teplota nedosáhne teploty varu). 2.Rychlost vypařování závisí na druhu kapaliny, velikosti jejího volného povrchu, teplotě kapaliny a odvodu vzniklých par. 3.Při vypařování se kapalina ochlazuje – přijímá teplo z okolí. PÁRA Vypařování je přeměna kapaliny v páru. 4. Páry některých látek tvoří se vzduchem výbušnou směs.

7 Fyzika V a r Var probíhá v celém objemu kapaliny, ale pouze při teplotě varu. Tlakový hrnec „Papiňák“ Teplota varu závisí na tlaku, který působí na kapalinu. Se vzrůstajícím tlakem se teplota varu zvyšuje a naopak.

8 Fyzika Kapalnění - kondenzace Páru můžeme zkapalnit jejím stlačením nebo snížením její teploty. Při kapalnění musí nejprve vzniknout z přehřáté páry sytá pára a až potom vznikne kapalina. Při kapalnění se teplo uvolňuje do okolí.

9 Q1Q1 Fyzika Graf závislosti teploty tělesa na přijatém teple. t tltl tvtv Q3Q3 Q2Q2

10 K o n e c V. č á s t i

11 Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 8. ročník základní školy, Prometheus, ISBN Jáchim F., Tesař., Fyzika pro 8.ročník základní školy, SPN, ISBN Rauner K. a kol., Fyzika 8., Učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus, ISBN Bohuněk J., Pracovní sešit k učebnici fyziky 8, Prometheus, ISBN Rauner K. a kol., Fyzika 8 Pracovní sešit pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus, ISBN Odkazy a použitá literatura: Obrazová část:


Stáhnout ppt "Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál."

Podobné prezentace


Reklamy Google