Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BSC - Metoda Balanced Scorecard Metoda Balanced Scorecard (BSC, "systém vyvážených ukazatelů výkonnosti podniku“) je metoda, která vytváří vazbu mezi strategií.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BSC - Metoda Balanced Scorecard Metoda Balanced Scorecard (BSC, "systém vyvážených ukazatelů výkonnosti podniku“) je metoda, která vytváří vazbu mezi strategií."— Transkript prezentace:

1 BSC - Metoda Balanced Scorecard Metoda Balanced Scorecard (BSC, "systém vyvážených ukazatelů výkonnosti podniku“) je metoda, která vytváří vazbu mezi strategií a operativními činnostmi s důrazem na měření výkonu. Autory metody jsou Robert S. Kaplan a David P. Norton.

2 BSC - Metoda Balanced Scorecard Jde o systém sledování a managementu podniku ve čtyřech oblastech: a) finanční hodnoty, b) perspektiva zákazníka, c) podnikové procesy, d) inovace, učení se, flexibilita a růst.

3 BSC - Metoda Balanced Scorecard VIZEASTRATEGIE FINANACE CÍLE PODNIKOVÉ PROCESY INOVACE UČENÍ SE FLEXIBILITA RŮST ZÁKAZNÍK POŽADAVKY PERSPEKTIVA

4 BSC - Metoda Balanced Scorecard

5 BSC – zadání cvičení 1.zvolit strategický cíl podniku 2.Vypracovat pro sledované oblasti a)finanční hodnoty, b)perspektiva zákazníka, c)podnikové procesy, d)inovace, učení se, flexibilita a růst, přehled záměrů a cílů včetně ukazatelů (viz následující tabulky). Volitelné: 3.Uvést příklad hybných a zpožděných ukazatelů. 4.Vazby mezi ukazateli (viz. příklad v přednášce)

6 BSC - Metoda Balanced Scorecard Finance - finanční úspěch jako cíl podniku Např.: Zvýšení ekonomické přidané hodnoty- ukazatel EVA (rozdíl mezi čistým ziskem podniku a jeho kapitálovými náklady, tj. NOPAT - dlouhodobě investovaný kapitál - náklady na kapitál vyjádřené diskontní mírou) Zvýšení rentability podniku –ukazatelé ROI, ROE Zisk (NOPAT - čistý provozní zisk po zdanění). Záměry a cíleUkazateleCílové hodnotyKroky a aktivity

7 BSC - Metoda Balanced Scorecard Interní procesy - procesy, které musíme zlepšit, abychom uspokojili zákazníky i vlastníky (akcionáře) Např.: Zlepšení vztahu s dodavateli Odstranění neefektivních procesů Využití kapacit podniku. Záměry a cíleUkazateleCílové hodnotyKroky a aktivity

8 BSC - Metoda Balanced Scorecard Učení se a r ůst – jak reagovat na změny, rozvoj podniku Např.: Optimalizace výrobních kapacit Odstranění neefektivních provozů Zlepšení spolupráce jednotlivých oddělení podniku. Záměry a cíleUkazateleCílové hodnotyKroky a aktivity

9 BSC - Metoda Balanced Scorecard Zákazník – spokojenost zákazníků Např. Rozšíření oblasti působení firmy Získání nových zákazníků Snížení, odstranění reklamací Zvýšení jakosti prováděných prací. Záměry a cíleUkazateleCílové hodnotyKroky a aktivity

10 BSC - Metoda Balanced Scorecard Záměrem Balanced Scorecard je ovlivňovat budoucnost podniku používáním dlouhodobých strategických cílů rozpadajících se do nižších podnikových úrovní a použitím hybných sil. Výkonnostní měřítka se dělí: – na zpožděné ukazatele (lag indicator) – hybné síly (driver, předstižný indikátor, lead indicator). Cílem hybných sil je informovat o změně stavu dříve, než se tato projeví ve zpožděném ukazateli.

11 BSC - Metoda Balanced Scorecard Příklady hybných a zpožděných ukazatelů: Perspektiva interních procesů (hybná síla) finanční perspektiva (zpožděný ukazatel) Úroveň služeb (hybná síla) spokojenost zákazníků (zpožděný ukazatel) Zvýšení tržeb (hybná síla) zvýšení zisku (NOPAT) (zpožděný ukazatel) Snížení nákladů výroby (hybná síla) Rozvíjení znalostí zaměstnanců (hybná síla) zvýšení kvality a produktivity práce (zpožděný ukazatel)


Stáhnout ppt "BSC - Metoda Balanced Scorecard Metoda Balanced Scorecard (BSC, "systém vyvážených ukazatelů výkonnosti podniku“) je metoda, která vytváří vazbu mezi strategií."

Podobné prezentace


Reklamy Google