Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Tlumení měřícího přístroje a značky na stupnicích OB21-OP-EL-ELKM-JANC-M-2-005

3 Rychlost ustálení výchylky ručky (tlumení)  Uzavřením proudového obvodu s připojeným přístrojem vznikne nárazový moment soustavy, který za součinnosti řídicího momentu rozkývá otočnou část měřícího ústrojí s ručkou.  Čtení naměřené hodnoty by bylo možné až po ustálení polohy ručky a tím by se doba měření prodlužovala.  Tomuto nežádoucímu jevu se zabraňuje tlumením kývání otočné části ústrojí.

4 Druhy tlumení  a) magnetické  b) vzduchové  Nejlepší je magnetické tlumení.

5 Magnetické tlumení  Používá se např. v soustavě magnetoelektrické. Cívka soustavy je navinutá na uzavřeném hliníkovém rámečku a tvoří otočnou část měřícího ústrojí.  Při pohybu cívky protíná rámeček indukční křivky magnetického pole ve vzduchové mezeře, vzniká v něm proud, který brzdí pohyb rámečku a zabraňuje kývání ručky.  Jiné provedení magnetického tlumení využívá pohybu hliníkového segmentu v poli permanentního magnetu.  Vznikají vířivé proudy, které rovněž brzdí pohyb a utlumí kývání ručky.

6 Vzduchové tlumení  Vzduchové tlumení může být:  křidélkové,  pístové.  Při pohybu křidélka nebo pístu se vzduch na jedné strane stlačuje a na druhé straně zřeďuje.  Obojí brzdí pohyb a tlumí výchylku ručky.

7 Značky na stupnicích měřících přístrojů

8  Na stupnicích měřících přístrojů lze najít tyto značky:  Logo výrobce – Tesla, Metra, Siemens, …  Výrobní číslo  Jednotka měřené veličiny  Poloha přístroje při měření  Schematická značka měřící soustavy  Třída přesnosti  Označení druhu proudu a napětí – viz obrázek výše  Zkušební napětí - viz obrázek výše  Další potřebné údaje

9 Značky na stupnicích měřících přístrojů

10

11  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

12 Literatura  E. Vitejček a V. Hos: Elektrické měření, SNTL Praha 1979  V. Fajt a kol.: Elektrická měření, SNTL Praha 1987  L. Bejček a kol.: Měření v elektrotechnice, FEKT VUT Brno 2003


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google