Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM 3.2_14_11 PředmětOděvní materiály Tematický okruhVýběr oděvního materiálu a technologie pro určitý typ oděvního výrobku. Název materiálu Dámské sa ko- rozdělení AutorIng. Ilona Pirichová Datum tvorby20. 5. 2013Ročník KRE 2 Anotace Žáci jsou v prezentaci seznámeni s rozdělením saka podle způsobu použití a s rozdělením saka podle střihového řešení. Metodický pokyn prezentace, výklad s otázkami pro žáky cílová skupina žáků: 16 – 19 let Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Dámské sako - rozdělení Sako:  dámský vrchní oděv většinou s fazonou (límec a klopa, výrazně ovlivněné módou)  obléká se na halenku, tričko, vestu  součást kostýmů (sako – sukně, sako - kalhoty)  součást kompletů (sako – sukně - kalhoty)  siluety saka se mění v závislosti na módě

3 Dámské sako - rozdělení  Rozdělení saka podle způsobu použití: Vycházkové Sportovní Společenské Stejnokrojové Obr.1: Sportovní sako. Obr.2: Společenské sako.

4 Dámské sako - rozdělení Vycházkové  materiál – bavlna/polyester, vlna, vlna/polyester  požadavky – tvarová stálost, odolnost na žmolky a oděr, trvanlivost  jednoduché vypracování dílů – záševky, sklady, kapsy, členící švy, podšité, nepodšité  kombinace s halenkou, tričkem, se sukní, ke kalhotám  použití k běžnému nošení Obr.3: Vycházkové sako.

5 Dámské sako - rozdělení Sako se sportovními prvky  materiál se snadnou údržbou a transportem potu (bavlna, bavlna/ polyester……)  požadavky – savost, příjemný omak, snadná údržba  kapsy, patky, sedla, prošívání  podšité, nepodšité  používá se k turistice, k běžnému nošení Obr.4: Sako se sportovními prvky.

6 Dámské sako - rozdělení Společenské  luxusní materiál (hedvábí, mikrovlákno, vlna samet, brokát)  požadavky – splývavost, tuhost, atraktivní vzhled, nemačkavost  aplikace, rozparky, šálový límec, lemování, nápaditý střih  nosí se do divadla i na jiné společenské akce Obr.5: Společenské sako.

7 Dámské sako - rozdělení Stejnokrojové  kvalitní materiál s dobrou trvanlivostí (vlna/polyester)  požadavky – trvanlivost, tvarová stálost, odolnost na žmolky a oděr  klasický střih, který nepodléhá módě  součást uniformy (letušky, Policie ČR, …..)  podšité  tvoří celek se sukní, s kalhotami Obr.6: Stejnokrojové sako.

8 Dámské sako - rozdělení  Rozdělení saka podle střihového řešení o členění předního a zadního dílu (záševky, záhyby, sedla, lemování, podélné členící švy) o silueta saka (přiléhavá, polopřiléhavá, rovná rozšířená) o různé tvary a velikosti fazony o jednořadové, dvouřadové zapínání o rovné nebo zaoblené přední kraje o významný vliv módy

9 Dámské sako - rozdělení Střihová řešení dámského saka Obr.7: Střihová řešení sak.

10 Otázky a úkoly 1.Vyjmenujte rozdělení saka podle způsobu použití 2.Popište sako společenské. 3.Charakterizujte materiál na sportovní sako. 4.Jaké mohou být siluety dámského saka? 5.Napište možnosti členění předního a zadního dílu saka.

11 Správná řešení 1.Vyjmenujte rozdělení saka podle způsobu použití. (vycházkové, společenské, sportovní, stejnokrojové) 2. Popište sako společenské. (luxusní materiál - splývavý, tuhý, atraktivní vzhled, nemačkavý, sako může mít aplikaci, rozparky, šálový límec, lemování, nosí se např. do divadla) 3. Charakterizujte materiál na sportovní sako. (materiál se snadnou údržbou a transportem potu, savost, příjemný omak, snadná údržba, nejčastěji se používá bavlna)

12 Správná řešení 4.Jaké mohou být siluety dámského saka? (přiléhavá, polopřiléhavá, rovná, rozšířená) 5.Napište možnosti členění předního a zadního dílu saka. (záševky, záhyby, sedla, lemování, podélné členící švy)

13 Použitá literatura Seznam obrázků: Obr.1: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.2: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.3: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.4: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.5: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.6: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.7: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu.


Stáhnout ppt "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM."

Podobné prezentace


Reklamy Google