Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM 3.2_14_14 PředmětOděvní materiály Tematický okruhVýběr oděvního materiálu a technologie pro určitý typ oděvního výrobku. Název materiáluNetkané textilie – příprava vlákenné vrstvy AutorIng. Ilona Pirichová Datum tvorby25. 5. 2013Ročník KRE 2 Anotace Žáci jsou v prezentaci seznámeni s různými způsoby přípravy vlákenné vrstvy – mechanicky, aerodynamicky, spun – bond, melt-blown, elektrostaticky a za mokra. Metodický pokyn prezentace, výklad s otázkami pro žáky cílová skupina žáků: 16 – 19 let Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy  Netkané textilie – NT  vznikají zcela odlišnou technologií než je tkaní nebo pletení  základem je vlákenné rouno  vlákna mohou mít směr podélný, příčný, nahodilý  velký podíl polypropylenových a polyesterových staplových vláken  2 fáze výroby – příprava vlákenné vrstvy a zpevňování vlákenné vrstvy  mohou se zpracovat i velmi krátká vlákna  možnost využití recyklovaných odpadů  využití v mnoha odvětví průmyslu

3 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy Netkané textilie Obr.1: Netkaná textilie s nánosem termolepidla. Obr.2: Netkaná textilie.

4 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy Příprava vlákenné vrstvy  na mykacím stroji (výroba vlákenné pavučiny na mykacím stroji a její ukládání do vrstev podle systému podélně nebo příčně)  aerodynamicky (pomocí horkého vzduchu, vlákna mají nahodilé uspořádání, NT s vyšší objemností)  spun bond = zvlákňování + pojení (granulovaný polymer se taví a zvlákňuje tryskou, dloužená vlákna se ukládají na dopravník) [1]

5 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy melt blown = tavení + foukání (tavenina polymeru se proudem vzduchu strhává, vlákna se chladí a ukládají na sběrný buben) elektrostatické zvlákňování (vlákno se formuje z taveniny nebo z roztoku polymeru působením elektrostatického pole) za mokra (velmi krátká vlákna ve směsi s vodou se pomocí síta zbaví vody, pak se vlákenná vrstva suší) [1]

6 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy Vysvětlení pojmů:  vlákenné rouno – vlákna drží při sobě přirozenou soudržností, stanovuje se hmotnost v g/m 2  staplová délka vlákna – je určitá délka vlákna, syntetická vlákna se řežou na určitou délku zpravidla pro směsování s přírodními vlákny  polymer – makromolekulární látka, která vzniká polymerními reakcemi s nízkomolekulárními látkami, polymer pro zvlákňování musí být vláknotvorný

7 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy Příprava vlákenné vrstvy Obr.3: Podélné kladení pavučiny, 1 mykací stroj, 2 vlákenná pavučina, 3 dopravník. Obr.4: Aerodynamický způsob, uspořádání vláken ve vrstvě.

8 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy Příprava vlákenné vrstvy Obr.5: Spun-bond - 1 tavenina, 2 zvlákňovací Obr.6: Melt-blown - 1tavící extrudér, trysky, 3 odtahová vzduch. tryska, 4 dloužící 2 dávkování, 3 zvlákňovací hubice, 4 horký šachta, 5 dopravník, 6 vláken. vrstva. vzduch, 5 sítový buben, 6 navíjecí válec.

9 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy  elektrostatické zvlákňování (z kapky polymeru se vydlouží v elektrostatickém poli o napětí asi 50 kV velmi tenká vlákna – nanovlákna, která dopadají neuspořádaně na sběrnou elektrodu, tu tvoří většinou NT – melt blown, nanovlákna mají velký měrný povrch, vysokou porositu, horší mechanické vlastnosti) zvlákňování z hrotu zvlákňování z jehly zvlákňování z válečku – „nanospider“

10 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy Příprava vlákenné vrstvy Obr.7: Zvlákňování z hrotu – 1vysokonapěťový Obr.8: Zvlákňování z válečku -„nanospider“ zdroj, 2 hrot, 3 kapka polymeru, 4 stabilní část 1 vysokonapěťový zdroj, 2 vana s polymerní polymeru, 5 vznikající nanovlákna, 6 sběrná lázní, 3 váleček brodící se v polymeru, elektroda, h = vzdálenost mezi elektrodami. vznikající nanovlákna, 5 sběrná elektroda.

11 Netkané textilie – příprava vlákenné vrstvy Příprava vlákenné vrstvy Obr.9: Mikrosnímek nanovlákenné vrstvy z polyvinylakoholu, připravené elektrostatickým zvlákňováním.

12 Otázky/úkoly 1.Napište, jaký směr mohou mít vlákna ve vytvořené vlákenné vrstvě. 2.Vyjmenujte možné způsoby přípravy vlákenné vrstvy. 3.Popište technologii spun-bond. 4.Jaké mohou být způsoby elektrostatického zvlákňování? 5.Jaká vlákna mají významný podíl při výrobě NT?

13 Správná řešení 1.Napište, jaký směr mohou mít vlákna ve vytvořené vlákenné vrstvě. (podélný, příčný, kolmý, nahodilý) 2. Vyjmenujte možné způsoby přípravy vlákenné vrstvy. (mykáním, aerodynamicky, spun-bond, melt-blown, elektrostatické zvlákňování, za mokra) 3.Popište technologii spun-bond. (granulovaný polymer se taví a zvlákňuje tryskou, dloužená vlákna se ukládají na dopravník)

14 Správná řešení 4.Jaké mohou být způsoby elektrostatického zvlákňování? (zvlákňování z hrotu, z jehly, z válečku) 5. Jaká vlákna mají významný podíl při výrobě NT? (polypropylenová, polyesterová vlákna)

15 Použitá literatura [1] Netkané textilie: Výrobní postupy. Cs.wikipedia.org: wiki/Netkan%C3%A9_textilie [online]. 6. 5. 2013 [cit. 2013-06-26]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Netkan%C3%A9_textilie Seznam obrázků: Obr.1: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.2: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.3: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.4: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.5: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu.

16 Použitá literatura Obr.6: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.7: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.8: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.9: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. (mikrosnímek nanovlákenné vrstvy je převzat z Bakalářské práce – Stereologie nanovlákenných útvarů, které jsem autorkou.)


Stáhnout ppt "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM."

Podobné prezentace


Reklamy Google