Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM 3.2_14_18 PředmětOděvní materiály Tematický okruhVýběr oděvního materiálu a technologie pro určitý typ oděvního výrobku. Název materiáluRozbor textilií – určování vazby tkanin AutorIng. Ilona Pirichová Datum tvorby18. 3. 2013Ročník KRE 3 Anotace Žáci jsou v prezentaci seznámeni s postupem při určování vazby tkanin u vzorků textilií, s vykreslováním vazby na vzornicový papír, se značením a vlastnostmi základních vazeb. Metodický pokyn prezentace, výklad s otázkami pro žáky cílová skupina žáků: 16 – 19 let Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Rozbor textilií – určování vazby tkanin  Vazba je způsob provazování osnovy a útku. Základní pojmy:  osnova (podélná soustava nití)  útek (vodorovná soustava nití)  osnovní vazba (převládají osnovní vazné body)  útková vazba (převládají útkové vazné body)  oboustranná vazba (stejný počet osnovních a útkových vazných bodů)  vazný bod (místo, kde se kříží osnova s útkem)  střída vazby (počet osnovních a útkových vazných bodů, které se pravidelně opakují po celé ploše tkaniny) [1]

3 Rozbor textilií – určování vazby tkanin  Postup:  určit líc a rub u vzorku  určit směr osnovy a útku  osnova je položena svisle  útek je položen vodorovně  vzorek je větší než střída vazby  odstranit několik osnovních nití z levého dolního okraje a několik útkových nití z horního okraje vzorku  zakreslit na vzornicový papír způsob provazování osnovy a útku s použitím tkalcovské lupy (vazné body ve vzorku) [1]

4 Rozbor textilií – určování vazby tkanin Vazba plátnová  stejný počet osnovních a útkových nití  oboulícní vzhled  velká pevnost  nejjednodušší vazba  názvy tkanin (batist, popelín, taft…) [1] Obr. 1 : Plátnová vazba.

5 Rozbor textilií – určování vazby tkanin Vazba plátnová Obr. 2 : Len. Obr. 3 : Bavlněná véba.

6 Rozbor textilií– určování vazby tkanin Vazba keprová  šikmé řádkování  pravý kepr (/ Z)  levý kepr (\ S)  osnovní kepr  útkový kepr  základní kepr je třívazný  měkkost a pružnost  názvy tkanin (barchet, gabardén, kašmír, tvíd) Obr. 4 : Keprová vazba.

7 Rozbor textilií – určování vazby tkanin Vazba keprová Obr. 5 : Denim. obr. 6 : Gabardén.

8 Rozbor textilií– určování vazby tkanin Vazba atlasová  atlas osnovní (útkové vazné body se nedotýkají)  atlas útkový (osnovní vazné body se nedotýkají)  základní atlas je pětivazný  hladkost, lesk u textilií  menší pevnost  názvy tkanin (flauš, satén) [1] Obr. 7 : Atlasová vazba.

9 Rozbor textilií – určování vazby tkanin Vazba atlasová Obr. 8 : Acetátová podšívka. Obr. 9 : Satén.

10 Otázky/úkoly 1.Vysvětlete pojmy: osnova, útek, vazný bod. 2.Charakterizujte vazbu plátnovou. 3.Napište, které tkaniny mají keprovou vazbu. 4.Popište vlastnosti atlasové vazby. 5.Napište, která vazba zvyšuje lesk u textilií.

11 Správná řešení 1.Vysvětlete pojmy: osnova, útek, vazný bod. (osnova je podélná soustava nití, útek je vodorovná soustava nití, vazný bod je místo, kde se kříží osnova a útek) 2.Charakterizujte vazbu plátnovou. (oboulícní, stejný počet osnovních a útkových nití, velká pevnost, jednoduchá) 3.Napište, které tkaniny mají keprovou vazbu. (barchet, kašmír, gabardén, tvíd)

12 Správná řešení 4. Popište vlastnosti atlasové vazby. (menší pevnost, vyšší lesk, hladkost) 5.Napište, která vazba zvyšuje lesk u textilií. (atlasová vazba)

13 Použitá literatura [1] BOHANESOVÁ, Bohuslava a Hana KOZLOVSKÁ. Oděvní materiály I. 2.vyd.Praha: Informatorium, 1998. ISBN 80-85427-28-9. Seznam obrázků: Obr.1: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.2: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.3: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.4: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.5: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.6: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu.

14 Použitá literatura Obr.7: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.8: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.9: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu.


Stáhnout ppt "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o.Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM."

Podobné prezentace


Reklamy Google