Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM3.2_14 _ 16 PředmětOděvní materiály Tematický okruhVýběr oděvního materiálu a technologie pro určitý typ oděvního výrobku Název materiáluRozbor textilií – makroskopická zkouška Autor Ing. Ilona Pirichová Datum tvorby 23.2. 2013RočníkKRE 3 Anotace Žáci jsou v prezentaci seznámeni s významem makroskopické zkoušky při určení materiálového složení textilie a s průběhem spalovacích zkoušek u bavlny, lnu, vlny, acetátového a syntetického hedvábí. Metodický pokyn prezentace, výklad s otázkami pro žáky cílová skupina žáků: 16 – 19 let Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Rozbor textilií – makroskopická zkouška  Rozbor textilií je postup, kterým jsou zjišťovány základní údaje určující oděvní textilii [1].  Údaje, které jsou zjišťovány: líc a rub textilie směr osnovy a útku materiálové složení vazba dostava směr vlasu úprava [1]

3 Rozbor textilií – makroskopická zkouška Makroskopická zkouška - metoda k určování druhu textilních vláken pomocí lidských smyslů:  zrakem (vzhled, vazba, dostava, směr vlasu)  čichem (průběh spalovací zkoušky)  hmatem (omak textilie) Pro přesné určení druhu vlákna je nutné makroskopickou zkoušku vhodně kombinovat se zkouškou mikroskopickou a chemickou [1].

4 Rozbor textilií – makroskopická zkouška  Příklad: Určit materiálové složení textilie podle průběhu spalovací zkoušky. Pomůcky:  laboratorní kahan  pinzeta  nůžky [1]

5 Rozbor textilií – makroskopická zkouška  Postup: Provést zapalovací zkoušku  ustřihnout niť o délce asi 5cm  uchopit niť do pinzety  přiblížit niť shora k plameni  sledovat průběh a zápach hoření  sledovat zbytek po hoření [1] Obr.1: Niť uchopená pinzetou.

6 Rozbor textilií – makroskopická zkouška Spalovací zkouška celulózových vláken (bavlna, len)  snadné zapalování  rychlé hoření  velký jasný plamen  zápach spáleného papíru  lehký, šedobílý popel [1] Obr.2: Bavlněná véba.

7 Rozbor textilií – makroskopická zkouška Spalovací zkouška vlněných vláken  nesnadné zapalování  škvaření se v plameni  zápach po rohovině  křehké černé kuličky na konci hoření [1] Obr.3: Donegal.

8 Rozbor textilií – makroskopická zkouška Spalovací zkouška acetátových vláken  snadné vzplanutí  tavení se v plameni  ostrý kyselý zápach  zuhelnatělé kuličky na konci hoření [1] Obr.4: Podšívkovina z acetátového hedvábí.

9 Rozbor textilií – makroskopická zkouška Spalovací zkouška syntetických vláken  tavení se v plameni  aromatický zápach  tvrdé kuličky taveniny na konci hoření [1] Obr.5: Tkanina ze syntetického hedvábí.

10 Otázky/úkoly 1.Napište, k čemu je určena makroskopická zkouška. 2.Popište průběh spalovací zkoušky u vlny. 3.Vyberte z uvedených možností, u kterých vláken dochází při spalovací zkoušce k aromatickému zápachu: a) bavlněné vlákno b) acetátové vlákno c) syntetické vlákno 4. Vyjmenujte pomůcky pro provedení spalovací zkoušky.

11 Správná řešení 1.Napište, k čemu je určena makroskopická zkouška. (je to metoda k určování druhu textilních vláken pomocí lidských smyslů – zraku, čichu, hmatu.) 2. Popište průběh spalovací zkoušky u vlny. (špatné zapalování, škvaření, zápach po rohovině,křehké pórovité kuličky na konci hoření) 3. Vyberte z uvedených možností, u kterých vláken dochází při spalovací zkoušce k aromatickému zápachu: (syntetické vlákno) 4. Vyjmenujte pomůcky pro provedení spalovací zkoušky. (nůžky, pinzeta, laboratorní kahan)

12 Použitá literatura [1] BOHANESOVÁ, Bohuslava a Hana KOZLOVSKÁ. Oděvní materiály II. Praha: Informatorium, 1998. ISBN 80-85427-28-9. Seznam obrázků: Obr.1: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.2: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.3:Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.4: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Obr.5: Autorem obrázku je Ing. Ilona Pirichová. Autor obrázků (Ing. Ilona Pirichová) souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu.


Stáhnout ppt "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google