Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hypertextové odkazy [cit. 2009-27-11]. Dostupné pod licencí Public Domain – na

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hypertextové odkazy [cit. 2009-27-11]. Dostupné pod licencí Public Domain – na"— Transkript prezentace:

1 Hypertextové odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Public Domain – na Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Hypertextový odkaz = ukazatel na jiné místo Hyperlink je text nebo obrázek, který po kliknutí otevírá jinou internetovou stránku nebo soubor (specifikovaný v hyperlinku pomocí URL) nebo skočí na jiné místo otevřené stránky. Pojem hypertextový odkaz [online]. c [cit ]. Dostupný z WWW:. URL adresa přesně definuje umístění informací na internetu. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Cíle hypertextu  stránka (přípona např. html, xhtml, php)  záložka – konkrétní místo na webové stránce  dokument (text, obrázek, hudba…)  ová adresa Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. [cit ]. Dostupné pod licencí Public Domain – na

4 Odkaz v XHTML seznam se se seznamem seznam se se seznamem Úvodní strana Úvodní strana to, co je vidět to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. © M. P.

5 Dva základní typy odkazů  absolutní – vede „jinam na internet“  relativní – v rámci jednoho webu to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Absolutní odkaz Začíná určením protokolu.  např. seznam.cz  např. seznam.cz  např. Jídelníček  např. Jídelníček to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 Relativní odkaz Odkazuje na informace v rámci jednoho webu.  např. Jídelníček  např. Jídelníček../o úroveň výš../adresar o úroveň výš  do „adresar“ to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 Relativní odkaz - cvičení to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. [cit ]. Dostupné pod licencí Public Domain – na © M.P.

9 Kontrola cvičení – URL adresy Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 1.obrazky/foto/brzda_kotouc.jpg 2.../ index.xhtml 3.komponenty/ komp-index.xhtml 4.cenik.doc 5.komponenty/cenik.doc 6.../obrazky/foto/ brzda_kotouc2.jpg 7.obrazky/foto/ prehazovacka4.jpg 8.../obrazky/KOLO.GIF 9.obrazky/LOGO.JPG 10.../obrazky/KOLO.GIF 1.index.xhtml  brzda_kotouc.jpg 2.komp-index.xhtml  index.xhtml 3.index.xhtml  komp-index.xhtml 4.komp-index.xhtml  cenik.doc 5.index.xhtml  cenik.doc 6.komp-index.xhtml  brzda_kotouc2.jpg 7.index.xhtml  prehazovacka4.jpg 8.komp-index.xhtml  KOLO.GIF 9.index.xhtml  LOGO.JPG 10.komp-index.xhtml  KOLO.GIF

10 „mailový odkaz“ ~ elektronický dopis Zvláštní druh odkazu.  pošli na adresu otevře ového klienta to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11 Odkaz na záložku  Vede dovnitř dokumentu. to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Tam, kam je odkazováno - hypertextový ukazatel: Text Tam, kam je odkazováno - hypertextový ukazatel: Text odkaz: k textu k textu

12 Ukázka odkazu na záložku … Obsah dokumentu úvod stať závěr Úvod Vlastní text. Zpět k počátku obsahu. … to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

13 Dnešní činnost  Vytvoř ještě dvě stránky v XHTML ve svém adresáři.  Vzájemně je propoj odkazy.  Aspoň na jednu přidej odkaz směřující na dokument.  Na jednu z nich dej odkaz na spuštění ového klienta.  Na jednu z nich zkopíruj delší text s nadpisem a na jeho konec vlož odkaz „Na začátek“, který odkáže k nadpisu textu. to, co je vidět Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Hypertextové odkazy [cit. 2009-27-11]. Dostupné pod licencí Public Domain – na"

Podobné prezentace


Reklamy Google