Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

M ĚRNÁ TEPELNÁ KAPACITA. Pro zahřátí většího množství vody potřebujeme …… tepla Pro zahřátí vody na větší teplotu potřebujeme …… tepla => teplo, které.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "M ĚRNÁ TEPELNÁ KAPACITA. Pro zahřátí většího množství vody potřebujeme …… tepla Pro zahřátí vody na větší teplotu potřebujeme …… tepla => teplo, které."— Transkript prezentace:

1 M ĚRNÁ TEPELNÁ KAPACITA

2 Pro zahřátí většího množství vody potřebujeme …… tepla Pro zahřátí vody na větší teplotu potřebujeme …… tepla => teplo, které musí těleso k zahřátí přijmout, závisí na:

3 Zvýšení teploty závisí na druhu látky Obě kapaliny přijaly za stejnou dobu STEJNÉ TEPLO, ale glycerol dosáhl vyšší teploty.

4 Graf závislosti teploty vody na přijatém teple Při přijetí stejného tepla Q se voda ohřála jen o 10 °C, zatímco glycerol o stejné hmotnosti se ohřál o 18 °C. Zvýšení teploty při tepelné výměně závisí i na DRUHU látky.

5 Přijmou-li dvě tělesa z různých látek o stejné hmotnosti stejné teplo, zvýší se jejich teplota různě. Abychom mohli porovnávat, jaké teplo jsou různé látky schopny přijmout ke stejnému zvýšení teploty, zavádíme veličinu MĚRNÁ TEPELNÁ KAPACITA. Značíme ji c, udává se v jednotkách (joule na kilogram a stupeň Celsia) Měrná tepelná kapacita udává, kolik tepla musí přijmout 1 kg určité látky, aby se ohřál o 1 °C.

6 Měrnou tepelnou kapacitu různých látek najdeme v tabulkách Tabulka ….. na straně … Měrná tepelná kapacita vody je

7 Úkol: V tabulkách vyhledejte měrné tepelné kapacity různých látek. Např.

8 Použité obrázky skenované z učebnice: Kolářová, Bohuněk. Fyzika pro 8. ročník ZŠ. 1. vydání. Praha: Prométheus, 2005. 223 s. INBN 80-7196-149-3 Str. 56 - Obr. 1.31 Str. 57 – Obr. 1.32


Stáhnout ppt "M ĚRNÁ TEPELNÁ KAPACITA. Pro zahřátí většího množství vody potřebujeme …… tepla Pro zahřátí vody na větší teplotu potřebujeme …… tepla => teplo, které."

Podobné prezentace


Reklamy Google