Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška SKLÁDÁNÍ SIL TÉHOŽ SMĚRU aneb Proč má někdy vlak dvě lokomotivy?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška SKLÁDÁNÍ SIL TÉHOŽ SMĚRU aneb Proč má někdy vlak dvě lokomotivy?"— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk SKLÁDÁNÍ SIL TÉHOŽ SMĚRU aneb Proč má někdy vlak dvě lokomotivy?

2 Skládání sil Síla, která má na těleso stejný účinek jako několik současně působících sil, se nazývá výslednice těchto sil.

3 200g Experimentujte 100g 300g Na pružinu zavěste dvě závaží s hmotností 100 g a 200 g. Na tutéž pružinu zavěste závaží s hmotností 300 g. Porovnejte účinky závaží na obě pružiny. Prodloužení pružin je stejné.

4 Skládání dvou sil téhož směru 1 N 200g 100g 300g F 1 = 1 N F 2 = 2 N F = 3 N F = F 1 + F 2 Síly F 1 a F 2 mají stejný účinek na pružinu jako síla F. Síla F je výslednice sil F 1 a F 2.

5 Skládání dvou sil téhož směru 1 N 200g 100g 300g Výslednice dvou sil téhož směru má s oběma silami tentýž směr a její velikost je rovna součtu velikosti obou sil. F 1 = 1 N F 2 = 2 N F = 3 N F = F 1 + F 2

6 Proč má někdy vlak dvě lokomotivy? Výsledná síla, kterou lokomotivy na vlak působí, je rovna součtu sil působících jednotlivými lokomotivami.

7 Řešte úlohu Petr s Ankou vezou saně po vodorovné zasněžené silnici. Petr tahá saně silou 40 N, Anka tlačí saně zezadu silou 20 N. Znázorněte obě síly v téže vodorovné přímce, vyznačte jejich působiště a velikost. Znázorněte výslednici obou sil.


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška SKLÁDÁNÍ SIL TÉHOŽ SMĚRU aneb Proč má někdy vlak dvě lokomotivy?"

Podobné prezentace


Reklamy Google