Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Modal verbs I. Modální slovesa I. Základní škola a Mateřská škola, Otnice, okres Vyškov Mgr. Dana Skaláková Číslo a název klíčové aktivity: III/2, Modální.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Modal verbs I. Modální slovesa I. Základní škola a Mateřská škola, Otnice, okres Vyškov Mgr. Dana Skaláková Číslo a název klíčové aktivity: III/2, Modální."— Transkript prezentace:

1 Modal verbs I. Modální slovesa I. Základní škola a Mateřská škola, Otnice, okres Vyškov Mgr. Dana Skaláková Číslo a název klíčové aktivity: III/2, Modální slovesa Interní číslo: nevyplňovat

2 Obecná charakteristika modální neboli způsobová slovesa jsou pomocná slovesa, která určují tzv. způsob významového slovesa, které za nimi následuje Př.: I can swim. – Umím plavat. I can´t swim. – Neumím plavat. vyjadřují povinnost, nutnost, možnost, schopnost, zákaz, rozkaz, atd.

3 Pravidla Ve všech osobách mají stejný tvar, tzn. nečasují se Př.: He can dance. – On umí tančit. Vždy následuje sloveso v základním tvaru (bez „to“) Př.: We can´t do that. – To nemůžeme udělat.

4 Sloveso MUST - překládáme jako MUSET 1. příkaz v přítomném i v budoucím čase (povinnost) Př.: We must be quiet. You must come tomorrow. 2. důrazné doporučení Př.: You must study every day. 3. přesvědčení mluvčího Př.: It must be true.

5 Opisný tvar „have to“ Rozdíl mezi must a have to MUST – přikazuje (povinnost vychází od mluvčího) HAVE TO – oznamuje povinnost (ta vychází z okolností, z pravidel) Př.: I must clean my room. I have to clean my room.

6 Sloveso MUSTN´T - překládáme jako NESMĚT 1. zákaz Př.: You mustn´t smoke. 2. důrazná rada Př.:You mustn´t sing this song.

7 Tvar „do/does not have to“ - překládáme jako NEMUSET Př.: I do not have to go there. Nemusím tam chodit. He does not have to wait for me. Nemusí na mě čekat.


Stáhnout ppt "Modal verbs I. Modální slovesa I. Základní škola a Mateřská škola, Otnice, okres Vyškov Mgr. Dana Skaláková Číslo a název klíčové aktivity: III/2, Modální."

Podobné prezentace


Reklamy Google