Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁSTROJOVÉ SKUPINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁSTROJOVÉ SKUPINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 NÁSTROJOVÉ SKUPINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Hudební nástroje můžeme rozdělit do 3 základních skupin: - bicí nástroje - dechové nástroje - strunné nástroje Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3  Patří mezi nejstarší nástroje  Rozdělit je můžeme na 2 skupiny - blanozvučné: malý buben, velký buben, tympány (kotle) - samozvučné: činely, triangl, zvonkohra, xylofon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4  Dělíme do 2 skupin - dechové nástroje dřevěné: flétna, klarinet, hoboj, fagot, saxofon - dechové nástroje žesťové: trubka, lesní roh, pozoun, tuba Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5  Tuto skupinu nástrojů dělíme do 3 skupin: - strunné nástroje smyčcové: housle, viola, violoncello, kontrabas - strunné nástroje drnkací: kytara, harfa, loutna, banjo - strunné nástroje klávesové: klavír, cembalo Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6  Jeden z nejstarších nástrojů  Dříve se vyráběla ze dřeva, dnes převážně z kovu  Má velký tónový rozsah a lze na ni hrát i složité skladby  flétna flétna Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7  Nejmladší dechový nástroj  Sestrojen roku 1840 v Paříži nástrojařem Adolfem Saxem  Používá se převážně v jazzové hudbě  saxofon saxofon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8  Do Evropy pronikají cca v 10. století  Tyto nástroje tvoří hlavní část symfonického orchestru  Jsou si velmi podobné tvarem, liší se ve velikosti  Mají 4 struny, na které se hraje smyčcem, který je vyroben z koňských žíní Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9  Housle: vznikly ve druhé polovině 16. století, v orchestru mají nejpočetnější zastoupení- 24 – 30 hráčů  Viola: „větší housle“, v orchestru 10 hráčů  Violoncello: stojí na dlouhém bodci a hráč si jej drží mezi koleny, v orchestru 10 hráčů  Kontrabas: největší smyčcový nástroj- skoro 2 metry, v orchestru 4 – 8 hráčů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10  V dnešní podobě ho známe asi 200 let  Předchůdci klavíru – klavichord, cembalo, spinet  2 typy klavíru – křídlo a pianino  klavír klavír Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11  Pochází ze Španělska  V 18. století známa po celé Evropě  Má 6 strun  kytara kytara Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "NÁSTROJOVÉ SKUPINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google