Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SYMFONICKÝ ORCHESTR Ahoj děti, dovolte mi, abych vás seznámil se symfonickým orchestrem. Každý z nás si pro vás připravil krátké povídání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SYMFONICKÝ ORCHESTR Ahoj děti, dovolte mi, abych vás seznámil se symfonickým orchestrem. Každý z nás si pro vás připravil krátké povídání."— Transkript prezentace:

1

2 SYMFONICKÝ ORCHESTR Ahoj děti, dovolte mi, abych vás seznámil se symfonickým orchestrem. Každý z nás si pro vás připravil krátké povídání.

3 ORCHESTR Orchestr je soubor (skupina) několika hudebníků, kteří společně hrají jednu skladbu. Typy orchestrů: Podle druhů hudebních nástrojů, z kterých se skládá -Smyčcový orchestr, dechový orchestr,.. Podle počtu hudebníků, kteří v něm hrají - Komorní (2 až 9 hudebníků) orchestr, symfonický orchestr (více než 100 hudebníků) Podle druhu hudby, který orchestr hraje - Filmový orchestr, taneční orchestr, divadelní orchestr,.. Děti, nejprve začneme tím, co znamená slovo orchestr.

4 http://www.y outube.com/w atch?v=2ktyVk 6DFfo&feature =related http://w ww.yout ube.com /watch? v=MygN 1zi5E10 http://www. youtube.com /watch?v=jf4 6A0C3KZU Teď si vás trošku vyzkouším, jestli poznáte jakým druhem hudby se následující orchestry zabývají. Když kliknete myší na notový stojan, zobrazí se vám ukázka symfonického orchestru. Zkuste si tipnout, k jakému obrázku bude patřit.

5 V symfonickém orchestru hraje velké množství hudebníků na různé nástroje. Potřebují nutně vědět, kdy mají začít, jak rychle budou hrát, jak hlasitě smí hrát a jakým způsobem je třeba hrát.. No a aby v orchestru nevznikl zmatek, musím tam být já. Mé povolání je dirigent. Ukazuji všem hudebníkům, jak a kdy mají hrát. Na pomoc k dirigování mám taktovku. To je hůlka, kterou udávám rytmus. V dřívějších dobách měli dirigenti velkou hůl, kterou bouchali o zem. Dříve byly orchestry malé, a proto dirigenty nepotřebovaly. Ale jak rostl počet hudebníků, musel je někdo vést. Tak takhle vypadá taktovka.

6 Tak a teď vás nechám nakouknout do mé skříně. Večer mám vystoupení s orchestrem a chtěl bych vás poprosit, jestli byste mi vybrali správné oblečení. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Vše mám pečlivě srovnané a očíslované. Pokus se popořadě odhadnout, jestli mohu v tomto oblečení jít na vystoupení.

7 ROZMÍSTĚNÍ SYMFONICKÉHO ORCHESTRU Tak toto je rozmístění jednotlivých nástrojů v orchestru. Je stále stejné. Někdy je nástrojů méně, ale pořadí se nemění. Pozorně se na tento plánek podívej a zkus si zapamatovat jednotlivá místa nástrojů.

8 BICÍ NÁSTROJE TYMPÁNY TRUBKY KLARINETY HARFA KLAVÍR CEMBALO, ATD. KONTRABASY 2. HOUSLE HOBOJE LESNÍ ROHY FLÉTNY TUBA VIOLY FAGOTY POZOUNY VIOLONCELLA DIRIGENT 1. HOUSLE Pořádně se nám pomíchalo rozmístění nástrojů v orchestru. Podívej se na tu strašlivou hromadu! Myslíš, že bys dokázal říci, kam patří jednotlivé nástroje?

9 FOTOALBUM Teď bych vám rád ukázal několik fotografií v mém fotoalbu.

10 … ZDE JSME NA JEDNOM Z NAŠICH KONCERTŮ … TAK A TADY JSEM BYL POZVÁN NA KONCERT KOMORNÍHO DECHOVÉHO ORCHESTRU… … TAKHLE SI VYHRÁVAL JEDEN ORCHESTR PŘI FOTBALOVÉM ZÁPASU … NO A TADY JE KOMORNÍ SMYČCOVÝ ORCHESTR Z ANGLIE, SE KTERÝM SE PŘÁTELÍME Jé, ještě jsem zapomněl na jednu fotografii! V tomto orchestru hraje moje dcera.

11 http://www.o nline-hry- zdarma.cz/hr ej/symfonicky -orchestr A protože jste dávaly pozor a snažily se vyplnit úkoly, mám pro vás dárek! Zjistíš jaký, když klikneš pravým tlačítkem na dárek. NASHLEDANOU A PŘÍJEMNOU ZÁBAVU!!


Stáhnout ppt "SYMFONICKÝ ORCHESTR Ahoj děti, dovolte mi, abych vás seznámil se symfonickým orchestrem. Každý z nás si pro vás připravil krátké povídání."

Podobné prezentace


Reklamy Google