Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČÍSLOVKY Druhy číslovek a jejich užití 6. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČÍSLOVKY Druhy číslovek a jejich užití 6. ročník."— Transkript prezentace:

1 ČÍSLOVKY Druhy číslovek a jejich užití 6. ročník

2 Číslovky = patří mezi ohebné slovní druhy - jsou to slova významu číselného, označují počet, pořadí apod. Rozlišujeme číslovky : určité neurčité Podle významu dělíme druhy : základní řadové druhové násobné

3 Číslovky určité : - označují přesný, určitý počet nebo pořadí, lze je vyjádřit číslicemi (sto, dvě) Číslovky neurčité : - nevyjadřují přesný, určitý počet a nelze je vyjádřit číslicemi (mnoho)

4 Číslovky základní - označují počet, ptáme se kolik ? Určité : jeden, deset, …sto, ….tisíc,… Neurčité : několik, mnoho, málo Kolik máš peněz ? Mám na nákup šedesát korun.

5 Číslovky řadové - označují pořadí a místo v číselné řadě, ptáme se kolikátý ? Určité : druhý, pátá, sedmé, stý….. Neurčité : několikátý Kolikátý jsi byl ? Přiběhl jsem jako první.

6 Číslovky druhové - označují množství druhů, ptáme se kolikerý a kolikery ? Určité : dvojí, dvoje, čtverý, čtvery… Neurčité : několikerý, několikery Kolikery boty si vezmeš ? Myslím, že asi dvoje.

7 Číslovky násobné - vyjadřují, kolikrát se nějaká věc vyskytuje, kolikrát se znásobila, ptáme se kolikrát a kolikanásobný ? Určité : dvakrát, stokrát, dvojnásobný Neurčité : několikrát, několikanásobný Kolikrát jsi byla v bazénu ? Dnes už asi desetkrát.

8 Číslovky psané číslicemi : - jsou-li složité nebo mají- li význam počtářský, statistický nebo data Do nového obchodního domu už přišlo návštěvníků. V další příkladu budeme dělit číslo V letošním roce bylo o více dopravních nehod.

9 Za řadovou číslovkou píšeme tečku Revoluce v Evropě proběhla ke konci 1. poloviny 19. století. Udělejte si písemně 4. cvičení na 18. straně. Bydlím v 2. patře.

10 Kde se tečka nepíše ? - za letopočtem Ženil jsem se 5. června 1988 v Plzni. - za datem napsaným zlomkem Dnes je 4/ za označením stránky, odstavce apod., stojí-li číslovka za jménem Najděte cvičení 7 na straně 13 dole.

11 Jak čteme letopočty ? Narodila jsem se roku Narodila jsem se roku tisícího devítistého (devatenáctistého) čtyřicátého pátého (pětačtyřicátého). Narodila jsem se roku tisíc devět (devatenáct) set čtyřicet pět (pětačtyřicet)

12 Správný tvar počítaných předmětů : - rozhoduje poslední část číslovky Přijelo dvaadvacet řidičů. Přijelo dvacet dva řidiči. ( je-li posledním členem číslovka dva, tři, čtyři, je možné také dvacet dva řidičů – jako dvaadvacet )

13 Použitá literatura : V. Styblík a kol. : Český jazyk pro 6. ročník ZŠ


Stáhnout ppt "ČÍSLOVKY Druhy číslovek a jejich užití 6. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google