Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DHM – další způsoby pořízení Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Marie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DHM – další způsoby pořízení Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Marie."— Transkript prezentace:

1 DHM – další způsoby pořízení Střední odborná škola Otrokovice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Marie Vašíčková. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM 1 Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ /1 AutorMgr. Marie Vašíčková Označení DUM VY_32_INOVACE_SOSOTR-Mn-Úč/2-EK-1/7 Název DUMDHM – další způsoby pořízení Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP63-41-M/ 01 Obor vzděláváníManagement hotelových a turistických služeb Vyučovací předmětÚčetnictví Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 16 – 17 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce účtování při pořízení DHM náplň: Účtování při pořízení DHM vlastní výrobou a darováním Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaAktivace, dar, náklady spojené s pořízením Datum

3 DHM – další způsoby pořízení Náplň výuky Pořízení DHM - vlastní výrobou - darováním

4 Pořízení dlouhodobého hmotného majetku vlastní výrobou Příklad 1 Firma si ve vlastní režii postavila sklad v hodnotě Kč. Tato budova byla převedena do užívání ve vstupní ceně.

5 Řešení: (Částky jsou v Kč) 1. Sklad pořízen ve vlastní režii /624

6 1. Sklad pořízen ve vlastní režii / Převod skladu do užívání /042

7 I v případě pořízení ve vlastní režii zpravidla existují další náklady s pořízením spojené. Příklad 2 Firma si ve vlastní režii vyrobila stroj v hodnotě Kč. Za dopravu stroje na místo výroby zaplatila hotově částku Kč + 20 = DPH. Stroj byl převeden do užívání ve vstupní ceně.

8 Řešení: (Částky jsou v Kč) 1.Stroj pořízen ve vlastní režii /624

9 1. Stroj pořízen ve vlastní režii / Doprava zaplacena hotově ,343/211

10 1. Stroj pořízen ve vlastní režii / Doprava zaplacena hotově ,343/ Stroj uveden do užívání ve vstupní ceně /042

11 Pořízení dlouhodobého hmotného majetku v důsledku darování Příklad 3 Firma obdržela darem umělecký předmět (obraz) v ceně podle znaleckého posudku Kč. Obraz byl převeden do užívání ve vstupní ceně.

12 Řešení: (Částky jsou v Kč) 1.Obraz získaný darem /413

13 1. Obraz získaný darem / Obraz převeden do užívání /042

14 Také darovaný předmět je někdy třeba přepravit. Příklad 3 Firma obdržela darem umělecký předmět (sochu) v ceně podle znaleckého posudku Kč. Dopravu sochy zajistila vlastním vozidlem, vnitropodnikově vyúčtováno Kč. Socha byla převedena do užívání ve vstupní ceně.

15 Řešení: (Částky jsou v Kč) 1.Socha získaná darem /413

16 1. Socha získaná darem / Doprava vlastní /622

17 1. Socha získaná darem / Doprava vlastní / Převod sochy do užívání /042

18 Kontrolní otázky: 1.Jaké způsoby pořízení DHM znáte? 2.Čím se liší účty 622 a 624? 3.Jaké znáš evidenční účty pro DHM v užívání?

19 Seznam obrázků:

20 Seznam použité literatury: [1] Vyhláška č. 500/2002 Sb., zákon o účetnictvízákon o účetnictví [2] anonym, České účetní standardy (ČUS) pro podnikatele č. 013 Dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek, [vid ], dostupné z: vi/ceske-ucetni-standardy/podnikatele/013.aspx vi/ceske-ucetni-standardy/podnikatele/013.aspx


Stáhnout ppt "DHM – další způsoby pořízení Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Marie."

Podobné prezentace


Reklamy Google