Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Neutralizace. Reagují kyseliny s hydroxidy? V prezentaci Kyselost a zásaditost vodných roztoků jste se dozvěděli, kdy je roztok kyselý, kdy zásaditý,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Neutralizace. Reagují kyseliny s hydroxidy? V prezentaci Kyselost a zásaditost vodných roztoků jste se dozvěděli, kdy je roztok kyselý, kdy zásaditý,"— Transkript prezentace:

1 Neutralizace

2 Reagují kyseliny s hydroxidy? V prezentaci Kyselost a zásaditost vodných roztoků jste se dozvěděli, kdy je roztok kyselý, kdy zásaditý, kdy neutrální. Reaguje kyselina s hydroxidem? Jaký průběh má tato reakce? A jaké látky vzniknou touto reakcí? Na tyto otázky dostanete odpověď v dalších snímcích prezentace.

3 Reakce 30% HCl s pevným KOH 12 3 4 Teplota HCl před reakcí (obr. 1) Teplota po ukončení reakce (obr. 3) Odparek produktu (obr. 4) 2/ Reakce 30% HCl s pevným KOH (video) Úkol 1: Doplň věty slovy přehřívá, prudce, rozstřikuje: Kyselina a hydroxid spolu …… reagují. Směs obou látek je nebezpečná tím, že se …….. a ………... Napiš, které produkty vznikají, a potom rovnici reakce.

4 Kontrola úkolu 1 Kyselina a hydroxid spolu prudce reagují. Směs obou látek je nebezpečná tím, že se přehřívá a rozstřikuje. Produkty reakce: voda a chlorid draselný Rovnice reakce: HCl + KOH → H 2 O + KCl

5 Co je neutralizace? 5 6 K+K+ K+K+ K+K+ K+K+ OH - H+H+ H+H+ H+H+ H+H+ Cl - H+H+ H+H+ H+H+ H+H+ OH - K+K+ K+K+ K+K+ K+K+ Cl - Smícháním kyselého vodného roztoku (HCl) se zásaditým (KOH) v určitém poměru vznikne neutrální vodný roztok. Úkol 2: a/ Doplň definici neutralizace: Neutralizace je chemická reakce …….. s ………., při níž vzniká …. a sůl kyseliny. b/ Rozhodni, na kterém obrázku je roztok kyselý a zásaditý: c/ Podle obrázků napiš, za jakých okolností vznikne při reakci kyseliny a hydroxidu opravdu neutrální roztok. OH -

6 Kontrola úkolu 2 2a/ Neutralizace je chemická reakce kyseliny s hydroxidem, při níž vzniká voda a sůl kyseliny. 2b/ Kyselý roztok – obr. 5 Zásaditý roztok – obr. 6 2c/ V neutrálním roztoku je stejný počet kationtů H + a aniontů OH -.

7 Neutralizace vodných roztoků Při neutralizaci vodných roztoků kyselin a hydroxidů používáme speciální odměrné nádobí – pipetu (7) a byretu (8). Průběh neutralizace: 1/ Ionizací kyseliny ve vodném roztoku vznikají kationty H + a ionizací hydroxidu anionty OH - : H + + Cl - + K + + OH - → H 2 O + K + + Cl - 2/ Vzájemná reakce kationtů H + a aniontů OH - za vzniku neionizovaných molekul vody (obecná rovnice neutralizace): H + + OH - → H 2 O 78

8 Neutralizace vodných roztoků HCl a KOH Pozor! Vodné roztoky kyselin a hydroxidů mají leptavé účinky a při styku s pokožkou vznikají popáleniny. Úkol 3: a/ Neutralizací se vyrábí průmyslové hnojivo dusičnan amonný. Napiš rovnici reakce: b/ Kterou z uvedených látek použijeme k neutralizaci při poleptání roztokem KOH: roztok sody, citrónová šťáva, roztok NaOH, ocet, voda. K roztoku KOH s několika kapkami fenolftaleinu přidáváme po kapkách za stálého míchání roztok HCl. Neutralizace je ukončena, jakmile poslední kapka HCl odbarví hydroxid (viz videoklip).

9 Kontrola úkolu 3 a/ HNO 3 + NH 4 OH → NH 4 NO 3 + H 2 O b/ Citrónová šťáva, ocet

10 Shrnutí učiva Úkol 4: Doplň text: Neutralizace je chemická reakce kyseliny s ………., při níž vzniká …. a … kyseliny. Při ………… vodných roztoků kyselin a hydroxidů používáme speciální odměrné nádobí …… a ……. Vodné roztoky kyselin a hydroxidů mají ……. účinky a při styku s pokožkou vznikají ………..

11 Kontrola úkolu 4 Neutralizace je chemická reakce kyseliny s hydroxidem, při níž vzniká voda a sůl kyseliny. Při neutralizaci vodných roztoků kyselin a hydroxidů používáme speciální odměrné nádobí pipetu a byretu. Vodné roztoky kyselin a hydroxidů mají leptavé účinky a při styku s pokožkou vznikají popáleniny.

12 Veškerá fotodokumentace a videoklipy pochází z vlastních zdrojů. Mgr. Vaněk Vlastimil, autor


Stáhnout ppt "Neutralizace. Reagují kyseliny s hydroxidy? V prezentaci Kyselost a zásaditost vodných roztoků jste se dozvěděli, kdy je roztok kyselý, kdy zásaditý,"

Podobné prezentace


Reklamy Google