Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tuhnutí, sublimace a desublimace. zPřechod kapaliny v pevnou látku. zVzniká-li krystalická látka, mluvíme o krystalizaci. zChemicky čistá látka - krystalizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tuhnutí, sublimace a desublimace. zPřechod kapaliny v pevnou látku. zVzniká-li krystalická látka, mluvíme o krystalizaci. zChemicky čistá látka - krystalizace."— Transkript prezentace:

1 Tuhnutí, sublimace a desublimace

2 zPřechod kapaliny v pevnou látku. zVzniká-li krystalická látka, mluvíme o krystalizaci. zChemicky čistá látka - krystalizace nastává za určité teploty, která je při stejném vnějším tlaku rovna teplotě tání. zTaké měrná skupenská tepla tání a tuhnutí mají stejnou velikost. zPři tuhnutí kapalina odevzdává do okolí skupenské teplo tuhnutí.

3 zKrystalizace závisí nejen na tlaku, ale také z na rychlosti odebírání tepla z a přítomnosti krystalizačních jader. zVíce jader a rychlý proces - polykrystal z1 jádro a pomalý proces - monokrystal zPoznámka: zPokud kapalina neobsahuje krystalizační jádra, je možné ji ochladit pod teplotu tuhnutí - přechlazená kapalina. zJe v metastabilním stavu.

4 Sublimace a desublimace zPřechod mezi pevným a plynným skupenstvím. zSublimace: bezprostřední odtržení molekul od povrchu pevné látky. zJe vzácná, protože u většiny látek je výraznější při tlaku menším než atmosférický.

5 zRovnováha mezi oběma skupenstvími může nastat až pod trojným bodem. zPřesto lze pozorovat: ubývání ledu za mrazu, suchý led, naftalín, jod,… zDesublimace: např. vytváření jinovatky z vodní páry pod 0°C.


Stáhnout ppt "Tuhnutí, sublimace a desublimace. zPřechod kapaliny v pevnou látku. zVzniká-li krystalická látka, mluvíme o krystalizaci. zChemicky čistá látka - krystalizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google