Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název úlohy: 5.14 Archimedův zákon. Fyzikální princip: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou F vz, jejíž velikost se rovná tíze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název úlohy: 5.14 Archimedův zákon. Fyzikální princip: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou F vz, jejíž velikost se rovná tíze."— Transkript prezentace:

1 Název úlohy: 5.14 Archimedův zákon

2 Fyzikální princip: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou F vz, jejíž velikost se rovná tíze kapaliny stejného objemu, jako je objem ponořeného tělesa (Archimedův zákon). Pro vztlakovou sílu platí F vz = Vρ k g, kde V je objem ponořené části tělesa, ρ je hustota kapaliny, g je tíhové zrychlení. Hustotu tělesa můžeme vypočítat ze znalosti velikosti sil:

3 F G je tíhová síla (těleso zavěšené na siloměru na vzduchu), F vz je vztlaková síla, F je výsledná síla (těleso zavěšené na siloměru ponořené do kapaliny) působící na těleso (F = F G - F vz ). Cíl: Určit tíhovou sílu F G, výslednou sílu F a vztlakovou sílu F vz. Určit hustotu pevné látky ρ t pomocí Archimedova zákona.

4 Pomůcky: Schéma:

5 Graf:

6 1.Provedeme měření pro jiná tělesa. 2. Pokud má těleso tvar válce vypočítáme objem válce z jeho rozměrů a dále vypočítáme jeho hustotu. Porovnáme výsledky. Doplňující otázky


Stáhnout ppt "Název úlohy: 5.14 Archimedův zákon. Fyzikální princip: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou F vz, jejíž velikost se rovná tíze."

Podobné prezentace


Reklamy Google