Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

(Učebnice strana 78 – 79) Měření objemu pevného tělesa U pravidelných těles objem vypočítáme z rozměrů: V = a · a · a krychle V = a · b · c kvádr V = π.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "(Učebnice strana 78 – 79) Měření objemu pevného tělesa U pravidelných těles objem vypočítáme z rozměrů: V = a · a · a krychle V = a · b · c kvádr V = π."— Transkript prezentace:

1 (Učebnice strana 78 – 79) Měření objemu pevného tělesa U pravidelných těles objem vypočítáme z rozměrů: V = a · a · a krychle V = a · b · c kvádr V = π · r² · v válec r koule U nepravidelných těles, jakým je například hřebík nebo kámen, můžeme objem změřit pomocí vhodného odměrného válce. Pro měřené těleso musí platit: –těleso musí být zcela ponořeno –v tělese nesmí zůstat bublinky vzduchu –těleso se nesmí rozpouštět –voda po ponoření nesmí stoupnout nad stupnici

2 Jak postupovat při určování objemu pevného tělesa: –objem V tělesa (hřebíku) určíme výpočtem jako rozdíl objemů V 1 a V 2 –vybereme vhodný odměrný válec –do odměrného válce nalijeme vodu –po ustálení odečteme objem vody V 1 V 1 = (45 ± 0,5) ml –do odměrného válce vložíme těleso –odečteme objem V 2 vody s tělesem V 2 = (62 ± 0,5) ml V = V2 – V1 V = 62 – 45 V = (17 ± 1) ml Výsledná odchylka měření je rovna součtu jednotlivých odchylek měření.

3 Jak postupovat při určování objemu plynného tělesa: –vybereme vhodný odměrný válec –odměrný válce naplníme vodou, ucpeme hrdlo –obrátíme do nádoby s vodou –pomocí hadičky vpustíme vzduch Objem vzduchu v odměrném válci odpovídá objemu měřeného plynného tělesa. Otázky a úlohy k opakování – učebnice strana 79.


Stáhnout ppt "(Učebnice strana 78 – 79) Měření objemu pevného tělesa U pravidelných těles objem vypočítáme z rozměrů: V = a · a · a krychle V = a · b · c kvádr V = π."

Podobné prezentace


Reklamy Google