Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Archimedův zákon: Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzůru vztlaková hydrostatická síla, jejíž velikost závisí na hustotě kapaliny a objemu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Archimedův zákon: Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzůru vztlaková hydrostatická síla, jejíž velikost závisí na hustotě kapaliny a objemu."— Transkript prezentace:

1

2 Archimedův zákon: Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzůru vztlaková hydrostatická síla, jejíž velikost závisí na hustotě kapaliny a objemu ponořené části tělesa  - hustota kapaliny V - objem ponořené části tělesa g - gravitační zrychlení

3 Chování těles v kapalině: - klesá ke dnu - hustota tělesa je větší než hustota kapaliny.

4 - hustota tělesa je stejná jako hustota kapaliny. Chování těles v kapalině: -vznáší se

5 - hustota tělesa je menší než hustota kapaliny. Chování těles v kapalině: -stoupá k hladině

6 V PT - objem ponořené části tělesa při rovnováze sil. Chování těles v kapalině: - stoupá k hladině a částečně se nad ní vynoří Při vynořování se zmenšuje objem ponořené části tělesa a tím i vztlaková síla.

7 Karteziánek: V uzavřené nádobě je zkumavka otočená dnem vzhůru. Vysvětlete, proč po zatlačení na uzavřenou kapalinu klesá zkumavka směrem ke dnu...

8 Těleso má hmotnost 1,98 kg a objem 2,5 dm 2. Podle tabulky F 11 vyber ty kapaliny, ve kterých by těleso a)klesalo b)plovalo na hladině c)vznášelo se a)diethyleter, ethanol, methanol b)glycerol, toluen, olej c)aceton

9 ocelborové dřevo mosazbakelitpryždural glycerol rtuť ethanol olej voda Ve kterých kapalinách by tělesa z daných látek plovala?

10 ocelborové dřevo mosazbakelitpryždural glycerolneanone rtuťano ethanolneanone olejneanone vodaneanone Ve kterých kapalinách by tělesa z daných látek plovala?

11 Ledovec o hustotě 920 kg/m 3 plove na mořské hladině. Jaká část objemu ledovce je nad hladinou, je-li hustota mořské vody 1030 kg/m 3 ? 10,7 %


Stáhnout ppt "Archimedův zákon: Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzůru vztlaková hydrostatická síla, jejíž velikost závisí na hustotě kapaliny a objemu."

Podobné prezentace


Reklamy Google