Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PODPOVRCHOVÁ VODA Vítek Urban prima. Půdní voda Půdní voda je voda, která se při vsakování do země zachytila mezi zrníčky půdy. Způsobuje vlhkost půdy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PODPOVRCHOVÁ VODA Vítek Urban prima. Půdní voda Půdní voda je voda, která se při vsakování do země zachytila mezi zrníčky půdy. Způsobuje vlhkost půdy."— Transkript prezentace:

1 PODPOVRCHOVÁ VODA Vítek Urban prima

2 Půdní voda Půdní voda je voda, která se při vsakování do země zachytila mezi zrníčky půdy. Způsobuje vlhkost půdy a je nezbytná pro život rostlin.

3 Podzemní voda Voda,která prosákne půdou, proniká do puklin a pórů propustných hornin. Nad vrstvami nepropustných hornin se může hromadit a vytvářet souvislou hladinu podzemní vody. studna pramen propustná vrstva nepropustná vrstva půda hladina podzemní vody „podzemní jezero“

4 Prameny Pramen je místo, kde podzemní voda sama vytéká na zemský povrch. Kromě „obyčejné“ vody může vyvěrat: termální voda, která má vyšší teplotu minerální voda, která obsahuje více rozpuštěných minerálních látek Podzemní vody jsou významným zdrojem pitné vody, minerální vody slouží k léčbě nemocných.

5 Bažiny Tam, kde hladina podzemní vody vystupuje až na povrch, vznikají bažiny. Půda je prosycena vodou. vysoká hladina podzemní vody

6 Podzemní krasová voda V podzemí krasových oblastí tečou potoky a řeky. propadání vývěr sifon podzemní tok

7

8

9 Gejzíry Jsou to „vodotrysky“ vařící vody a páry, které s určitými přestávkami tryskají v sopečných oblastech. Podzemní voda se ohřívá, roste tlak, až dojde k vytrysknutí vody a páry. Tlak poklesne, zásoba vody se vyprázdní.

10

11

12

13 Artéské prameny Jsou to výstupné prameny, které tryskají ze země. Vyskytují se i v suchých oblastech. nepropustné vrstvy propustné vrstvy napjatá hladina podzemní vody výstupný pramen

14 Zápis: Voda při vsakování proniká půdou a propustnými horninami. Podpovrchovou vodu dělíme na: a) půdní b) podzemní (obr. Podzemní voda) Zpět na povrch se podzemní voda dostává prameny. Zvláštní typy pramenů: termální, minerální, vývěry krasových vod, artéské prameny, gejzíry.


Stáhnout ppt "PODPOVRCHOVÁ VODA Vítek Urban prima. Půdní voda Půdní voda je voda, která se při vsakování do země zachytila mezi zrníčky půdy. Způsobuje vlhkost půdy."

Podobné prezentace


Reklamy Google