Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Studny a vrtné soupravy. Obsah:-historie -druhy studen -místo pro studnu -stavba studny -vrtné soupravy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Studny a vrtné soupravy. Obsah:-historie -druhy studen -místo pro studnu -stavba studny -vrtné soupravy."— Transkript prezentace:

1 Studny a vrtné soupravy

2 Obsah:-historie -druhy studen -místo pro studnu -stavba studny -vrtné soupravy

3 Historie  Ve středověku se mnohé studny kopaly i víceméně nepodloženě, například na hradech kopali i za cenu velkých nákladů studnu tak hlubokou, dokud na vodu nenarazili.

4 Historie  Studna dříve měla velký význam a chodili k ní pro vodu i lidé z daleka. Znehodnocení jedné studny mohlo zničit život mnoha lidem a jejich zvířatům.

5 Druhy studen  Rozlišujeme studny s volnou hladinou a studny s napjatou hladinou, jejichž zvláštním případem jsou artézské studny. U nich je piezometrická hladina výše než terén, a voda proto samovolně vytéká na povrch.

6 Druhy studen  Úplná studna má dno až na nepropustné podloží, neúplná studna na nepropustné podloží nedosahuje.

7 Místo pro studnu  Účelem stavby studny je narazit na podzemní zásobárny vody. Voda se dostává do země z dešťů a hromadí se na vrstvách nepropustných hornin, po šikmých vrstvách nepropustných hornin stéká, čímž vznikají podzemní proudy vody a podzemní jezera (zásobárny). Studny se budují tam, kde se podle hydrogeologického průzkumu očekává hladina podzemní vody nepříliš pod povrchem. Místo s podzemní vodou mohou také vyhledat různí proutkaři a senzibilové.

8 Stavba studny Kopaná studna: Vytěžená hornina se obvykle vytahuje ve kbelíku na laně nebo na řetězu vrátkem, rumpálem popřípadě i ručně. Stěny studny se obkládají kamením, při kopání čistou skálou se neobkládají. Po pevním průsaku vody se studna hloubí ještě nějakou chvíli, aby byla studna dost hluboká.

9 Stavba studny Kopaná studna: Pokud je ve studně tzv. „zrádný písek“, může se pro jeho prokopání všchny voda ztratit (zrádný písek byl nepropustnou vrstvou, pod níž již byly vrstvy propustné). Výhody:  Větší akumulace Nevýhody:  Jímání vody pouze dnem  Při poklesu srážek nesnadný nástup hladiny  Jímání povrchové a podpovrchové vody  Vysoké náklady neodpovídající výsledku

10 Stavba studny  Vrtaná studna: Je nutné počítat s větší hloubkou než u kopané studny, její hloubka je většinou ukončena cca 5m pod silnějším, res. dostatečným přítokem podzemní vody. O proti kopané studni jímá hlubší podzemní vodu, která není přímo zavislá na afmosterických srážkách.

11 Stavba studny  Vrtaná studna: U vrtané studny lze bezpečně utěsnit mezikruží vrtu a umístěním perforace plastové výstroje jímat pouze zvolenou zvodeň. Vystrojovací materiály musí mít zdravotní atesty na pitnou vodu a musí být tedy zdravotně nezávadné. Výhody:  Hydraulicky dokonalá studna  Využívá celý zvodnělý kolektor  Stálý přítok i v době srážkového minima  Vydatnosti zdroje jsou řádově vyšší  Snadné provedení (samotné vrtání 1-2 dny)  Minimální poškození stávajícího terénu (bez nákladného odvozu materiálu)  Jednoduchá, velice praktická instalace čerpadel  Náklady úměrné výsledku Nevýhody:  Menší akumulace

12 Vrtné soupravy

13 Vypracovali Tomáš Veselý & Tomáš Korel


Stáhnout ppt "Studny a vrtné soupravy. Obsah:-historie -druhy studen -místo pro studnu -stavba studny -vrtné soupravy."

Podobné prezentace


Reklamy Google