Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podpovrchová voda Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podpovrchová voda Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková."— Transkript prezentace:

1 Podpovrchová voda Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková

2 Anotace: Materiál obsahuje prezentaci se základními informacemi o podpovrchové vodě. Dále obsahuje kontrolní otázky pro žáky. Autor: Bc. Jana Kloučková Datum vytvoření: Září 2013 Jazyk: Čeština Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Obor: Zeměpis Tematický okruh: Přírodní obraz Země Učivo: Podpovrchová voda Očekávaný výstup: Rozlišuje a porovnává složky přírodní sféry, jejich vzájemnou souvislost a podmíněnost, rozeznává, pojmenuje a klasifikuje tvary zemského povrchu. Speciální vzdělávací potřeby: Školní atlas světa Klíčová slova: podzemní, půdní voda, pramen, krasové oblasti Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: Žák II. stupně – 6. ročník Stupeň a typ vzdělávání: Základní vzdělání – druhý stupeň Typická věková skupina: 11 – 13 let

3 Podpovrchová voda Dělení: ◦ Půdní – vyplňuje póry v půdách, důležitá pro růst rostlin. ◦ Podzemní – vyplňuje dutiny a trhliny v horninách, vsakuje se hlouběji.

4 PRAMEN Místo, kde podzemní voda vytéká na povrch.

5 Podpovrchová voda Některé horniny srážková voda rozpouští, například vápenec. Pukliny se pak rozšiřují a vznikají jeskyně. Podzemní řeky – Punkva v Moravském krasu.

6 Podpovrchová voda Propasti – Macocha v Moravském krasu, Krasové oblasti patří v ČR mezi chráněné krajinné oblasti. Moravský kras, Český kras, Hranický kras.

7 Macocha Obrázek 1

8 Otázky a úkoly 1. Jaký je rozdíl mezi půdní a podzemní vodou? 2. Co je to pramen? 3. Kde pramení Labe? 4. Jak lidé využívají podzemní vodu? 5. Patří krasové oblasti do chráněných krajinných oblastí?

9 Zdroje obrázků 1. John commons. [cit. 2013-09-9]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Macocha_- _doln%C3%AD_m%C5%AFstek_z_horn%C3%ADho.jpg

10 Použité zdroje: Vypracovala, pokud není uvedeno jinak, Bc. Jana Kloučková V Obříství, září 2013


Stáhnout ppt "Podpovrchová voda Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková."

Podobné prezentace


Reklamy Google