Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tato prezentace byla vytvořena

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tato prezentace byla vytvořena"— Transkript prezentace:

1 Tato prezentace byla vytvořena
v rámci projektu Orbis pictus 21. století

2 Vysokofrekvenční generátory
OB21-OP-EL-ELKM-JANC-M-3-017

3 Vysokofrekvenční generátory
Jsou určeny převážně pro výrobu, měření, zkoušení a údržbu VF zařízení, např. rozhlasové a televizní techniky, proto mají vždy možnost modulace frekvence. Nejužívanější modulace je amplitudová (AM) a frekvenční (FM). Současné generátory umožňují také fázovou modulaci (M.) a pulzní modulaci (PM). Speciální generátory nabízejí další modulace užívané např. při amatérském vysílání.

4 Vysokofrekvenční generátory
AM se používá na dlouhých, středních a krátkých vlnách. FM se používá na velmi krátkých vlnách. Kmitočtový rozsah obvykle od 10 kHz do 1 GHz (u mikrovlnných generátorů dosahuje horní mezní kmitočet řádu 10–100 GHz).

5 Vysokofrekvenční generátory
Požadavky: Přesnost a stálost kmitočtu Přesnost a stálost výstupního napětí Malé zkreslení výstupního napětí Malé vyzařování generátoru (VF generátory - stínění)

6 Vysokofrekvenční generátory s AM
Obr. 1 Blokové schéma generátoru s AM

7 Vysokofrekvenční generátory s AM
Signální generátor AM musí poskytovat vysokofrekvenční modulovaný a nemodulovaný signál jehož frekvenci, amplitudu a hloubku modulace lze ovládat v širokých rozsazích. Vf napětí se u vf signálových AM generátorů generuje v oscilátoru LC, který pracuje s tou frekvencí vf signálu, která má být i na výstupu . Z vysokofrekvenčního oscilátoru prochází vysokofrekvenční napětí přes oddělovací stupeň do modulátoru. Slouží k tomu, aby se dynamické změny vstupní kapacity modulátoru nezpůsobovaly změnu frekvence vysokofrekvenčního oscilátoru.

8 Vysokofrekvenční generátory s AM
Hloubka modulace je nastavitelná od 0% do 80%. Nízkofrekvenční oscilátor je pomocný oscilátor ve kterém se vytváří modulační signál. Signál nízkofrekvenčního oscilátoru má obvykle jednu nebo několik modulačních frekvencí. Často je řešen jako oscilátor RC.

9 Vysokofrekvenční generátory s AM
Frekvenční rozsah generátoru je dán jeho určením a konstrukcí, např.: desítky kHz až desítky MHz, desítky MHz až stovky MHz apod. Kmitočtový rozsah je tedy velmi vysoký a bývá rozdělen do několika pásem ve kterých se dá VF oscilátor plynule přelaďovat. Frekvence výstupního napětí se rovná frekvenci VF oscilátoru. Oddělovací stupeň zabraňuje ovlivňování VF oscilátoru. VF nosná vlna je amplitudově modulována NF signálem, buď z vlastního NF oscilátoru nebo z externího zdroje.

10 Vysokofrekvenční generátory s AM
Měřením modulačního napětí (NF voltmetr) se určuje hloubka modulace (m): kde Am je amplituda modulačního signálu Ao je amplituda nosné vlny NF voltmetr může být cejchován přímo v procentech hloubky modulace. Velikost VF napětí se měří před kalibrovaným děličem.

11 Děkuji za pozornost Ing. Ladislav Jančařík

12 Literatura E. Vitejček a V. Hos: Elektrické měření, SNTL Praha 1979
V. Fajt a kol.: Elektrická měření, SNTL Praha 1987 L. Bejček a kol.: Měření v elektrotechnice, FEKT VUT Brno 2003


Stáhnout ppt "Tato prezentace byla vytvořena"

Podobné prezentace


Reklamy Google