Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Vysokofrekvenční generátory OB21-OP-EL-ELKM-JANC-M-3-017

3  Jsou určeny převážně pro výrobu, měření, zkoušení a údržbu VF zařízení, např. rozhlasové a televizní techniky, proto mají vždy možnost modulace frekvence.  Nejužívanější modulace je amplitudová (AM) a frekvenční (FM).  Současné generátory umožňují také fázovou modulaci (  M.) a pulzní modulaci (PM).  Speciální generátory nabízejí další modulace užívané např. při amatérském vysílání.

4 Vysokofrekvenční generátory  AM se používá na dlouhých, středních a krátkých vlnách.  FM se používá na velmi krátkých vlnách.  Kmitočtový rozsah obvykle od 10 kHz do 1 GHz (u mikrovlnných generátorů dosahuje horní mezní kmitočet řádu 10–100 GHz).

5 Vysokofrekvenční generátory  Požadavky:  Přesnost a stálost kmitočtu  Přesnost a stálost výstupního napětí  Malé zkreslení výstupního napětí  Malé vyzařování generátoru (VF generátory - stínění)

6 Vysokofrekvenční generátory s AM Obr. 1 Blokové schéma generátoru s AM

7 Vysokofrekvenční generátory s AM  Signální generátor AM musí poskytovat vysokofrekvenční modulovaný a nemodulovaný signál jehož frekvenci, amplitudu a hloubku modulace lze ovládat v širokých rozsazích.  Vf napětí se u vf signálových AM generátorů generuje v oscilátoru LC, který pracuje s tou frekvencí vf signálu, která má být i na výstupu.  Z vysokofrekvenčního oscilátoru prochází vysokofrekvenční napětí přes oddělovací stupeň do modulátoru.  Slouží k tomu, aby se dynamické změny vstupní kapacity modulátoru nezpůsobovaly změnu frekvence vysokofrekvenčního oscilátoru.

8 Vysokofrekvenční generátory s AM  Hloubka modulace je nastavitelná od 0% do 80%.  Nízkofrekvenční oscilátor je pomocný oscilátor ve kterém se vytváří modulační signál.  Signál nízkofrekvenčního oscilátoru má obvykle jednu nebo několik modulačních frekvencí.  Často je řešen jako oscilátor RC.

9 Vysokofrekvenční generátory s AM  Frekvenční rozsah generátoru je dán jeho určením a konstrukcí, např.: desítky kHz až desítky MHz, desítky MHz až stovky MHz apod.  Kmitočtový rozsah je tedy velmi vysoký a bývá rozdělen do několika pásem ve kterých se dá VF oscilátor plynule přelaďovat.  Frekvence výstupního napětí se rovná frekvenci VF oscilátoru.  Oddělovací stupeň zabraňuje ovlivňování VF oscilátoru.  VF nosná vlna je amplitudově modulována NF signálem, buď z vlastního NF oscilátoru nebo z externího zdroje.

10 Vysokofrekvenční generátory s AM  Měřením modulačního napětí (NF voltmetr) se určuje hloubka modulace (m):  kdeAm je amplituda modulačního signálu Ao je amplituda nosné vlny  NF voltmetr může být cejchován přímo v procentech hloubky modulace. Velikost VF napětí se měří před kalibrovaným děličem.

11  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

12 Literatura  E. Vitejček a V. Hos: Elektrické měření, SNTL Praha 1979  V. Fajt a kol.: Elektrická měření, SNTL Praha 1987  L. Bejček a kol.: Měření v elektrotechnice, FEKT VUT Brno 2003


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google