Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tlaková síla,tlak f – sekunda yveta ančincová. Kde všude se setkáme s tlakem? tlak vzduchu tlak vody tlak sněhu na střechu tlak jehly.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tlaková síla,tlak f – sekunda yveta ančincová. Kde všude se setkáme s tlakem? tlak vzduchu tlak vody tlak sněhu na střechu tlak jehly."— Transkript prezentace:

1 Tlaková síla,tlak f – sekunda yveta ančincová

2 Kde všude se setkáme s tlakem? tlak vzduchu tlak vody tlak sněhu na střechu tlak jehly

3 tlak v pneumatice …a kde ještě…… tlak krve tlakový hrnec

4 tlak v reaktoru tlak je všude….. akustický tlak

5 Co je tedy tlak? Tlak je fyzikální veličina, …a proč?..to znamená, že má svoji značku a jednotku…. dá se měřit. Tlak se značí p, jednotkou je 1Pa, …a proč? Jednotka tlaku byla stanovena na počest Blaise Pascala, … proč, kdo to byl? francouzský matematik, fyzik, spisovatel, teolog. … něco objevil, spočítal …? Dokázal možnost vakua, ukázal, že rtuťový sloupec podléhá pouze gravitaci a tlaku atmosféry,prováděl pokusy s šířením tlaku v kapalinách,formuloval zákon…..

6 Obsah v Jak se vypočítá tlak? Tlak vypočítáme, když vydělíme sílu F, která působí kolmo na rovinnou plochu S, obsahem této plochy …a v jakých jednotkách dosadím sílu, obsah? Sílu v N … to tedy znamená, že… … ale také: 1Pa vyvolá síla 20N, která působí kolmo na plochu o obsahu 20 metrů čtverečních…….

7  1Pa je tlak velmi malý, odpovídá přibližně tlaku, který vyvolá jeden list kancelářského papíru položeného na stůl  v praxi se používají jednotky: 1hPa, 1kPa, 1MPa  je povolena také jednotka 1bar  dříve běžné, dnes méně často používané :1atm, 1 torr  v medicíně se uvádí tlak krve v mm rtuťového sloupce A co jiné jednotky tlaku?

8 A jak je to s převody? Doplň tabulku: 1hPa = 100Pa 1kPa = 1000Pa 1MPa = 100000Pa ! ! Pa 2100 hPa500 kPa3 MPa0,60,005

9 Jak se dá tlak změnit? Tlak můžeme zmenšit  zvětšením obsahu stykové plochy  zmenšením tlakové síly

10 Tlak můžeme zvětšit  zmenšením obsahu stykové plochy  zvětšením tlakové síly..při šití jehlou....zatloukání hřebíku....řezání nožem.. …u lisů, kde se velkým tlakem lisují i celé karosérie aut

11 Která slova a obrázky k sobě patří? změny tlaku vzduchu zákon malá plocha, vysoký tlak vaření zmenšení tlaku Denis Papin (1647 - 1712)

12 Víš že? Blaise Pascal se narodil 19. července 1623. Už od dětství vynikal matematickým nadáním…… …..když se Pascal dozvěděl o Torricelliho pokusu a objevu atmosférického tlaku, začal hledat důkazy tohoto objevu. Zhotovil dvě spojené skleněné rourky tak, že pomocí jedné se mohl vyčerpat vzduch nad hladinou rtuti v druhé. Tak dokázal existenci tlaku vzduchu a závislost výšky sloupce rtuti v rource na tlaku vzduchu. Aby experimentálně dokázal závislost výšky rtuťového sloupce na nadmořské výšce,uskutečnil se svým švagrem měření na úpatí a vrchole hory Puy de Dome. Výškový rozdíl asi 1000 metrů opravdu na výšku sloupce měl vliv...a více na: http://www.quido.cz/osobnosti/pascal.htm


Stáhnout ppt "Tlaková síla,tlak f – sekunda yveta ančincová. Kde všude se setkáme s tlakem? tlak vzduchu tlak vody tlak sněhu na střechu tlak jehly."

Podobné prezentace


Reklamy Google