Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Elektrické stroje a přístroje Svodiče přepětí – bleskojistky EL8 Ing. Ludmila Nevařilová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Elektrické stroje a přístroje Svodiče přepětí – bleskojistky EL8 Ing. Ludmila Nevařilová."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Elektrické stroje a přístroje Svodiče přepětí – bleskojistky EL8 Ing. Ludmila Nevařilová ELEKTROTECHNIKA

2 SVODIČE PŘEPĚTÍ – BLESKOJISTKY

3 OCHRANA PROTI PŘEPĚTÍ »Přepětí »je elektrické napětí v síti, které je vyšší, než maximální povolené provozní napětí. »Pulzní přepětí »je krátkodobé přepětí, trvající řádově nanosekundy až milisekundy.

4 ZDROJE PULZNÍHO PŘEPĚTÍ DĚLÍME: »přírodní zdroje »spínací přepětí »přepětí vzniklá při výbojích statické elektřiny

5 ZÁKLADNÍ PARAMET PŘEPĚŤOVÝCH OCHRAN

6 ZÁKLADNÍ PŘEPĚŤOVÉ OCHRANY

7

8 PŘEPĚŤOVÁ OCHRANA »je určena pro ochranu osob, budov, spotřebičů a elektroinstalace. »Svodiče bleskových proudů (T1)  svádí bezpečně extrémní proudy blesku. »Svodiče přepětí (T2, T3)  omezují přepětí vzniklá spínacími pochody v síti nebo při úderu blesku.

9 ZÓNY BLESKOVÉ OCHRANY »LPZ 0 A »LPZ 0 B »LPZ 0 C »LPZ 1 »LPZ 2 »LPZ 3

10 OCHRANA PŘED PŘEPĚTÍM »Vnitřní ochrana před bleskem »souhrn opatření ke snižování vlivu elektromagnetických impulzů způsobených proudem blesku uvnitř chráněného objektu »stínění budov a místností »ochranné pospojování a dodržení příslušných vzdáleností »přepěťové ochrany

11 OCHRANA PŘED PŘEPĚTÍM »Princip vnitřní ochrany »Potenciálové vyrovnání všech kovových prvků v objektu (ekvipotenciální přípojnice). »Veškerá elektrická vedení (silnoproudá i slaboproudá) jsou připojena k této přípojnici nepřímo přes svodiče přepětí.

12 BURANT, Jiří. Blesk a přepětí: systémová řešení ochran. Praha: FCC Public, 2006, 252 s. ISBN 80-865-3410-3. SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Elektrické stroje a přístroje Svodiče přepětí – bleskojistky EL8 Ing. Ludmila Nevařilová."

Podobné prezentace


Reklamy Google